Rada Europejska podjęła decyzję o udzieleniu Ukrainie pomocy makrofinansowej w wysokości do 9 mld euro. Poinformowała o tym „Europejska Prawda”.

„Rada Europejska odnotowuje, że Komisja Europejska wkrótce przedstawi propozycję nowej wyjątkowej pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w wysokości do dziewięciu miliardów euro w 2022 roku” – napisano w komunikacie końcowym szczytu Rady ws. Ukrainy.

Rada Europejska wzywa również Komisję do szybkiego przedstawienia propozycji wsparcia Unii Europejskiej dla rozwoju Ukrainy we współpracy z międzynarodowymi partnerami, organizacjami i ekspertami.

O szykowanym wsparciu dla Ukrainy informowali unijni dygnitarze już pod koniec maja.

Program pomocy makrofinansowej będzie składał się z pożyczek na 25 lat z odroczeniem płatności na 10 lat. Jednocześnie odsetki od pożyczek będą pokrywane z budżetu UE.

Jak informowaliśmy, głowy państw Unii Europejskiej podjęły decyzję o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu krajów kandydujących do członkostwa w UE.

„To decydujący moment dla Unii Europejskiej. Dokonamy dziś geopolitycznego wyboru. Jestem pewny, że nadamy dziś status kandydata Ukrainie, Mołdawii i wyrazimy jasną, silną europejską perspektywę dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii” – powiedział wcześniej szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Przypomnijmy, że konkluzji Komisji Europejskiej w sprawie kwalifikowalności Ukrainy jako kraju kandydującego do wspólnoty zaproponowano umożliwienie UE cofnięcia tego statusu w przypadku nieprzeprowadzenia wymaganych specjalnych reform.

„W rzeczywistości Bruksela powiedziała, że ​​Ukraina nie jest gotowa do kandydowania, ale jednak otrzymuje ten status. Wyznaczono 7 bloków reform, które Ukraina musi wdrożyć, aby wkroczyć na kolejny etap, czyli drogę do członkostwa w UE” – napisano w artykule „Europejskiej Prawdy”.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply