W konkluzji Komisji Europejskiej w sprawie kwalifikowalności Ukrainy jako kraju kandydującego do wspólnoty zaproponowano umożliwienie UE cofnięcia tego statusu w przypadku nieprzeprowadzenia wymaganych specjalnych reform. 

Redaktor publikacji Serhij Sydorenko zauważa, że ​​takie zapisy nie zostały jeszcze uwzględnione w decyzjach Komisji Europejskiej w sprawie wniosków o członkostwo z jakiegokolwiek innego państwa. A teraz Bruksela, biorąc pod uwagę szczególną sytuację Ukrainy, podjęła taką decyzję jednocześnie dla dwóch państw kandydujących – Ukrainy i Mołdawii.

„W rzeczywistości Bruksela powiedziała, że ​​Ukraina nie jest gotowa do kandydowania, ale jednak otrzymuje ten status. Wyznaczono 7 bloków reform, które Ukraina musi wdrożyć, aby wkroczyć na kolejny etap, czyli drogę do członkostwa w UE” – napisano w artykule “Europejskiej Prawdy”. 

UE nie wyznaczyła dokładnego terminu kiedy Ukraina musi udowodnić swoją zdolność do przeprowadzenia reform. Propozycja przewiduje, że Komisja Europejska przeprowadzi pierwszą ewaluację pod koniec 2022 roku, ale wcześniej walki na Ukrainie muszą się skończyć, więc termin najprawdopodobniej zostanie wydłużony.

Siedem bloków reform, których wdrożenie Unia Europejska określiła jako warunek utrzymania statusu kandydata:

(1) reforma Trybunału Konstytucyjnego

(2) kontynuacja reformy sądownictwa

(3) przeciwdziałanie korupcji

(4) przeciwdziałanie praniu pieniędzy

(5) wdrożenie prawa antyoligarchicznego

(6) harmonizacja ustawodawstwa audiowizualnego z ustawodawstwem europejskim

(7) zmienić ustawodawstwo dotyczące mniejszości narodowych.

Komisja Europejska wydała w piątek opinię, w której zarekomendowała przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. „Ukraina wyraźnie zademonstrowała swoje aspiracje i determinację, by sprostać europejskim wartościom i standardom” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W późniejszym tweecie von der Leyen powiedziała: „Ukraińcy są gotowi umrzeć za europejską perspektywę. Chcemy, aby żyli z nami europejskim marzeniem”.

Decyzja toruje drogę przywódcom rządów UE do podpisania zalecenia na szczycie w Brukseli w najbliższy czwartek i piątek.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął decyzję Komisji na Twitterze. „Pochwalam pozytywną konkluzję Komisji Europejskiej w sprawie statusu Ukrainy jako kandydata. To pierwszy krok na ścieżce członkostwa w UE, który z pewnością przybliży nasze zwycięstwo”. Zełenski podziękował von der Leyen i władzom „za historyczną decyzję”. Kijów stara się o status kandydata od 2014 roku.

Na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie prezydenci Francji i Rumunii oraz szefowie rządów Niemiec i Włoch poparli starania Ukrainy o przyznanie jej statusu kandydata do Unii Europejskiej.

Kresy.pl / pravda.com.ua / eurointegration.com.ua

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply