Szwajcarscy parlamentarzyści odrzucili projekt ustawy, który pozwoliłby krajom trzecim na transfer szwajcarskiej broni na Ukrainę.

Jak poinformował w piątek portal Militarnyj, szwajcarscy parlamentarzyści odrzucili projekt ustawy, który pozwoliłby krajom trzecim na transfer szwajcarskiej broni na Ukrainę.

Tym samym większość posłów izby niższej – Rady Narodowej odrzuciła inicjatywę parlamentu. W związku z tym inicjatywa została usunięta z porządku obrad, ponieważ właściwa komisja innej izby parlamentu – Rady Kantonów już wcześniej odrzuciła ten pomysł.

Według DW inicjatywa legislacyjna miała pozwolić na reeksport broni do końca 2025 roku. Jej zwolennicy argumentowali, że Szwajcaria powinna udzielić Ukrainie większego wsparcia i przyczynić się do bezpieczeństwa europejskiego. Jednocześnie przeciwnicy zauważyli, że pośrednie dostawy broni są problematyczne z punktu widzenia zasad neutralności Szwajcarii.

Przypomnijmy, szwajcarski rząd poparł wycofanie z eksploatacji 25 czołgów bojowych Leopard 2 z zamiarem odsprzedaży ich Niemcom, co może pozwolić krajom zachodnim na wysłanie większej pomocy wojskowej na Ukrainę.

Niemcy zwróciły się w lutym do Szwajcarii o odsprzedaż części czołgów producentowi broni Rheinmetall, co pozwoliłoby firmie uzupełnić braki w uzbrojeniu krajów Unii Europejskiej i NATO.

Kwestia jest drażliwa dla władz szwajcarskich. Na mocy przepisów o neutralności Szwajcaria ma zakaz wysyłania broni bezpośrednio na Ukrainę. Szwajcarska armia ma obecnie w służbie 134 czołgi Leopard 2 i kolejne 96 w magazynach.

W oświadczeniu rządu podano, że własne potrzeby wojskowe Szwajcarii pozostaną zaspokojone. Szwajcarski parlament musiałby teraz podjąć decyzję w tej sprawie.

Przypomnijmy, rząd federalny Niemiec planuje zamówić 18 czołgów Leopard w najnowszej obecnie wersji 2A8. Koszt zamówienia, wraz z pracami badawczo-rozwojowymi i częściami zamiennymi, wynosi 525,6 mln euro. Przypomnijmy, że taką samą liczbę wozów Leopard 2 w starszej wersji Niemcy wysłali na Ukrainę. Umowa ramowa ma zawierać opcję na zamówienie dodatkowych 123 wozów. Łączna cena wszystkich 141 pojazdów, wraz z kosztem prac badawczo-rozwojowych, to około 3 mld euro.

Jak dodano, czołgi zamówione w ramach opcji przez niemiecki rząd mogą być sprzedawane innym krajom członkowskim Unii Europejskiej.

Zamówienie miałoby zacząć być realizowane najpóźniej od 2026 roku.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply