Rheimetall prowadzi rozmowy ze szwajcarską firmą RUAG w sprawie zakupu czołgów Leopard 1.

Jak poinformował w sobotę Tagesanzeiger, Rheimetall prowadzi rozmowy ze szwajcarską firmą RUAG w sprawie zakupu czołgów Leopard 1. Maszyny miałyby zostać przekazane Ukrainie

Niemieccy przemysłowcy chcą kupić 96 czołgów, które wcześniej należały do Włoch. RUAG wylicytował włoskie Leopardy 1 w 2016 roku. Według doniesień mediów czołgi nadal znajdują się we Włoszech.

Na razie porozumienie nie jest możliwe ze względu na stanowisko rządu szwajcarskiego. Rheinmetall dał do zrozumienia, że ostatecznym użytkownikiem broni będzie Ukraina.

Jednak porozumienie może nadal mieć miejsce, pisze Tagesanzeiger. Obecnie przygotowywana jest nowa ekspertyza prawna dotycząca wniosku RUAG o sprzedaż czołgów. Do ostatecznej decyzji prawdopodobnie będzie potrzebne głosowanie w parlamencie.

Jak informowaliśmy, Niemcy poprosiły Szwajcarię o sprzedaż części czołgów Leopard 2 poinformowała w piątek szwajcarska gazeta Blick. Taka umowa może pozwolić Berlinowi na zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Niemcy chcą, aby Szwajcaria odsprzedała część czołgów producentowi Rheinmetall, co pozwoliłoby firmie uzupełnić luki w uzbrojeniu krajów Unii Europejskiej i NATO.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius i minister gospodarki Robert Habeck poinformowali o projekcie szwajcarską minister obrony Violę Amherd w liście z 23 lutego, podała gazeta. Poprosili o zgodę na sprzedaż z zapewnieniem, że szwajcarskie czołgi nie zostaną przekazane samej Ukrainie.

Na mocy przepisów o neutralności i osobnego embarga na broń Szwajcaria ma zakaz wysyłania broni bezpośrednio na Ukrainę. Porozumienie z Niemcami wymagałoby od szwajcarskiego parlamentu formalnego ogłoszenia wycofania z eksploatacji wstrzymanych czołgów, podała gazeta.

Szwajcarskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że prośba Niemiec jest rozpatrywana. „Z punktu widzenia armii można by w zasadzie obejść się bez niewielkiej liczby czołgów – biorąc pod uwagę własne wymagania Szwajcarii” – powiedział rzecznik gazety.

Rzecznik ministerstwa obrony w Berlinie powiedział, że nie jest w stanie od razu tego skomentować.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że już wcześniej Bloomberg informował, że Szwajcaria nie może bezpośrednio przekazywać Ukrainie broni ze względu na neutralność, ale rozważa możliwość wysłania swojego sprzętu wojskowego do sojuszników Ukrainy, aby mogli oni przekazać podobną broń z własnych zapasów. Zapowiedź, że Niemcy i inne kraje europejskie wyślą swoje czołgi na Ukrainę miała zintensyfikować debatę na temat tego, jak i kiedy Szwajcaria będzie mogła pomóc Ukrainie.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply