Jak poinformowała w piątek włoska policja, prorosyjscy hakerzy zaatakowali strony internetowe kilku włoskich instytucji i ministerstw.

Agencja prasowa Reuters powołując się na informacje włoskiej policji przekazała, że kilka włoskich instytucji i ministerstw padło ofiarą prorosyjskich hakerów. W piątek rano nie można było uzyskać dostępu do stron internetowych włoskiego ministerstwa spraw zagranicznych i krajowego stowarzyszenia sędziów.

Atak został przeprowadzony w czwartek wieczorem przez grupę hakerów „Killnet”, podała w oświadczeniu włoska grupa do spraw cyberbezpieczeństwa Yarix.

Podobny atak miał miejsce 11 maja, a w zeszły weekend policja poinformowała, że udaremniła atak cybernetyczny na ostatnich etapach Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie, który zakończył się w sobotę zwycięstwem Ukrainy. Policja przypisała oba ataki grupie Killnet.

Informowaliśmy, że rosyjscy hakerzy z grupy “Killnet” ogłosili rozpoczęcie ataku informatycznego na 10 państw: Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielką Brytanię, Włochy, Polskę, Rumunię, Ukrainę i państwa bałtyckie.

“Przez długie dwa miesiące znosiliśmy ataki nazistów i rusofobów. […] Tak nie może jednak być, nie pozwolimy siebie obrażać. Rosyjski cyberspecnaz dziś podejmuje zadanie walki za Rosję” – podali hakerzy w komunikacie.

Zobacz też: NATO ostrzega: Gruzja oraz Bośnia i Hercegowina zagrożone rosyjską agresją

W ubiegłym tygodniu grupa “Killnet” zaatakowała witryny należące do włoskiego resortu obrony, Senatu i Narodowego Instytutu Zdrowia. Strony nie działały od środy wieczorem. W weekend włoska policja miała z kolei udaremnić ataki hakerskie grupy w czasie finału Eurowizji w Turynie.

Także niemieccy urzędnicy potwierdzili próby cyberataków na agencje rządowe, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu. Rzecznik MSW Maximilian Kall przekazał, że żadne dane nie wyciekły, a ataki zostały skutecznie odparte bez trwałych szkód.

Ataki były skierowane przeciwko niemieckiemu resortowi obrony, Bundestagowi oraz policji federalnej. Już w zeszłym tygodniu hakerzy mieli dokonać prób ataku na oficjalne strony internetowe Stanów Zjednoczonych, Polski, Czech, Estonii i NATO.

Zobacz także: Ukraina: Cyberatak na państwowy system obiegu dokumentów

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply