W rozmowie z prezydentem Ukrainy, premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson zapowiedział, że „w najbliższych dniach i tygodniach” na Ukrainę przybędzie 10 samobieżnych systemów artyleryjskich i amunicja krążąca.

We wtorek rano premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson odbył rozmowę z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Według oficjalnego komunikatu strony brytyjskiej, Johnson chciał przede wszystkim przekazać Zełenskiemu aktualne informacje dotyczące postępów i dyskusji podczas ubiegłotygodniowych spotkań w ramach G7 i NATO. Prezydent Ukrainy przedstawił z kolei obecną sytuację w kraju i poinformował o ostatnich postępach sił rosyjskich.

„Premier [Wielkiej Brytanii – red.] przekazał nowe informacje dotyczące najnowszego brytyjskiego sprzętu wojskowego, w tym 10 samobieżnych systemów artyleryjskich i amunicji krążącej, które przybędą w najbliższych dniach i tygodniach [na Ukrainę – red.]” – czytamy w komunikacie. Nie sprecyzowano, o jakiego rodzaju systemy artyleryjskie i bezzałogowe i w jakiej liczbie chodzi.

Ponadto, Johnson powiedziała Zełenskiemu, że „świat jest za Ukrainą” i jego zdaniem ukraińska armia może odzyskać terytoria, które ostatnio zajęły wojska Rosji. Obaj przywódcy zgodzili się też co do kwestii ukraińskiego zboża. Uważają, że ważne jest, by można było wywieźć je z Ukrainy najszybciej, jak to tylko możliwe. Omówili też sprawę schwytanych niedawno przez Rosjan ochotników, urodzonych w Wielkiej Brytanii.

Ukraiński serwis „Defense Express” pisze, że jest to nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, przy czym 10 samobieżnych systemów artylerii to dwie, niepełne baterie. Według portalu, w grę mogą wchodzić dwa typy samobieżnych armatohaubic.

Pierwsza opcja, to samobieżne haubice AS 90 kal. 155 mm, czyli jedyny taki typ uzbrojenia na stanie brytyjskiej armii. Wiosną informowano, że Brytyjczycy zamierzają przekazać Ukraińcom 20 systemów tego typu.

Czytaj także: Media: Wielka Brytania przekaże Ukrainie haubice AS-90. Ukraińcy będą szkoleni w Polsce

Druga opcja, według „Defense Express”, byłaby „bardziej prozaiczna”. Przypomnijmy, że w połowie czerwca br. brytyjski minister obrony Ben Wallace poinformował, że Brytyjczycy kupili i naprawili ponad 20 samobieżnych haubic dalekiego zasięgu M109, które zostaną wysłane na Ukrainę. Zdaniem ukraińskiego portalu, słowa Johnsona mogą oznaczać, że Wielka Brytania po prostu przygotowuje się do wysłania Ukraińcom pierwszych 10 haubic.

Miesiąc temu Wallace potwierdził, że Wielka Brytania dostarczy Ukrainie samobieżne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet M270 MLRS. Podkreślił, że ukraińscy żołnierze zostaną przeszkoleni z ich obsługi na terytorium Wielkiej Brytanii.

gov.uk / defense-ua.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply