Wielka Brytania przekaże Ukrainie haubice M109

Wielka Brytania kupiła i naprawiła ponad 20 samobieżnych haubic dalekiego zasięgu M109, które zostaną wysłane na Ukrainę – poinformował w czwartek portal Sky News.

Jak poinformował w czwartek portal Sky News, przywołując słowa ministra obrony Wielkiej Brytanii Bena Wallace’a, Brytyjczycy kupili i naprawili ponad 20 samobieżnych haubic dalekiego zasięgu M109, które zostaną wysłane na Ukrainę.

Brytyjski minister ogłosił to po spotkaniu ministrów NATO w Brukseli, donosi portal.

„Rozmieszczamy ponad dwadzieścia 155-milimetrowych haubic samobieżnych, które zostały zakupione na rynku światowym. Naprawiliśmy je i zaczynają się pojawiać. Mają znacznie większy zasięg niż zasięg 152 mm” – powiedział Wallace.

Dodał, że Rosja przewyższa Ukrainę pod względem ostrzału artyleryjskiego w stosunku 20 do 1 na niektórych obszarach. Jednak według Wallace sojusznicy zaczynają wyposażać Ukrainę w systemy artyleryjskie i rakietowe dalekiego zasięgu, które pozwolą jej siłom uzyskać przewagę.

Brytyjski minister uważa, że ​​wkrótce siły ukraińskie będą mogły dokonać „znaczących postępów na wschodzie”.

Zobacz też: Norwegia podała, ile haubic M109 przekazała Ukrainie

Przypomnijmy, że prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że jego kraj przekaże Ukrainie sześć armatohaubic CAESAR. Ogłosił to podczas briefingu po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. W ten sposób z Francji zostanie przeniesionych łącznie 18 samobieżnych systemów artyleryjskich CAESAR.

„Wzmocnimy wsparcie wojskowe, w tym CAESAR ACS, co pozwoli wojsku skuteczniej bronić się przed rosyjską agresją” – powiedział, dodając, że w niedalekiej przyszłości zatwierdzi decyzję o dodatkowych systemach.

Macron powiedział też, że Francja nie zmusi Ukrainy do negocjowania pokoju z Rosją. Ukraiński rząd musi osobiście określić warunki dialogu z Kremlem.

„Zawsze popieramy opcję dialogu, bo pewnego dnia konflikt musi się zakończyć, a negocjacje muszą się rozpocząć. Ale o warunkach negocjacji powinna decydować Ukraina: Francja i Niemcy nigdy nie będą mediatorami za plecami Ukrainy i nigdy nie będą wymagać od Ukrainy warunków” – podkreślił prezydent państwa francuskiego.

Kresy.pl/Sky News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz