Putin inauguruje kolejną kadencję – rząd Rosji do dymisji

Rząd Michaiła Miszustina ma podać się do dymisji we wtorek w związku z inauguracją kolejnej kadencji Władimira Putina jako prezydenta państwa. Miszustin jest uważany za silną figurę w rosyjskiej elicie władzy.

Ruch rządu ma charakter formalny, mający podkreślić pozycję Władimira Putina. Bowiem właśnie we wtorek będzie odbywać się piąta już inauguracja Putina w roli prezydenta Federacji Rosyjskiej. Uroczystości odbędą się w Wielkim Pałacu Kremlowskim, gdzie będą w niej uczestniczyć tysiące gości specjalnych. Piąta kadencja Putina będzie trwać do 7 maja 2030 r. W przypadku jej ukończenia obecny prezydent pod względem długości rządów nad Rosją będzie ustępował tylko Iwanowi IV Groźnemu i Katarzynie II, podała agencja informacyjna Interfax.

Zaraz po inauguracji Putin musi wydać dekret w sprawie powołaniu pełniącego obowiązki premiera, ta osoba zaś, zgodnie z art. 116 Konstytucji, podpisuje dymisję dotychczasowego rządu. Dymisja dotyczy wyłącznie premiera, jego zastępców i ministrów federalnych. Obecny rząd składa się z 10 wicepremierów, w tym jednego pierwszego i jednego szefa kancelarii rządu, oraz 20 ministrów federalnych. Szefowie agencji i służb federalnych nie są członkami rządu i pozostaną na swoich stanowiskach.

Na podstawie art. 117 Konstytucji Federacji Rosyjskiej, prezydent ma obowiązek zlecić członkom podającego się do dymisji rządu wykonywanie obowiązków do czasu powołania nowego gabinetu. Następnie Putin ma nominować przed Dumą Państwową osobę nowego premiera. Miało to miejsce w latach 2008, 2012 i 2018.

Nowy premier nie później niż tydzień po zatwierdzeniu przedstawia prezydentowi propozycje dotyczące struktury federalnych organów wykonawczych. Proponuje także prezydentowi kandydatów na stanowiska wicepremierów i ministrów federalnych.

Obecny gabinet ministrów powstał w styczniu 2020 r., po dymisji rządu Dmitrija Miedwiediewa, który sprawował funkcję premiera przez osiem lat. Rząd Miszustina funkcjonował przez cztery lata raczej stabilnie i nie jest pamiętany z głośnych rezygnacji, jak ocenił Interfax. Zmiany w jego składzie wiązały się głównie z redystrybucją uprawnień na szczeblu ministerialnym oraz pomiędzy wicepremierami.

Sam Miszustin, wcześniej szef służby podatkowej, który z powodzeniem osiągnął bardzo wysoką ściągalność danin, uważany jest za pracowitego biurokratę i sprawnego menadżera. Według wielu komentatorów osiągnął dość silną pozycję w rosyjskiej elicie władzy, szczególnie jak na człowieka spoza resortów siłowych. Jest więc prawdopodobne, że przedłuży swoję rządy w nowej kadencji Putina. W takim przypadku Miszustin będzie czwartym premierem, który przedłużył w ten sposób swoje rządy i 14 w historii Federacji Rosyjskiej.

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply