Putin obiecuje zboże sześciu państwom Afryki

Tuż po spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, rosyjski przywódca ogłosił, że Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa nie będzie obecnie wznowiona.

Putin podejmował w poniedziałek Erdogana w rosyjskim Soczi. Jeszcze przed spotkaniem zapowiadano, że głównym tematem rozmów będzie kwestia Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, czyli pakietu umów zakładających eksportowanie ukraińskiego zboża przez kontrolowane przez Rosjan Morze Czarne. Jednak już po spotkaniu z tureckim prezydentem Władimir Putin poinformował, że umowy te nie zostaną wznowione, dopóki Zachód nie spełni żądań Moskwy dotyczących ułatwienia rosyjskiego eksportu produktów rolnych, podała France24.

Rosyjski przywódca zapewniał jedak, że jego państwo jest w stanie zrekompensować brak ukraińskiego zboża na rynku najbardziej potrzebującym państwom. Donoszący z Moskwy niezależny korespondent Daniel Hawkins przekazał, że tymi krajami afrykańskimi są Burkina Faso, Republika Środkowoafrykańska, Erytrea, Mali, Somalia i Zimbabwe. Zgodnie z propozycją sześć krajów afrykańskich otrzyma po 50 tys. ton zboża za darmo, a Rosja pokryje również koszty jego transportu – przytoczyła France24. Rosja będzie gotowa do tego w ciągu 2-3 tygodni.

Z kolei agencja Interfax podała, że Rosja zamierza zorganizować dostawę miliona ton zboża do Turcji dla przetworzenia na mąkę z myślą o dystrybucji w najbiedniejszych państwach świata, jak zadeklarował  Putin. „W tym sensie liczymy na pomoc państwa Katar, które ze względów humanitarnych jest gotowe wspierać kraje najbiedniejsze” – podsumował Putin, co sugeruje, że Moskwa może oczekiwać pokrycia przynajmniej części kosztów transportu od bogatego emiratu.

Erdogan zadeklarował z kolei, że alternatywne wobec Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej propozycje “nie spełniły oczekiwań pod względem bezpieczeństwa i innych aspektów”. Jednocześnie podkreślił, że porozumienie to „odegrało ogromną rolę dla krajów najbiedniejszych”. Erdogan powiedział, że Ankara w różnych miejscach w dalszym ciągu zwraca uwagę na rosyjskie obawy dotyczące realizacji „Inicjatywy czarnomorskiej”. „W konsultacjach z ONZ przygotujemy nowy pakiet i wierzę, że uda nam się osiągnąć rezultat. Turcja dołoży wszelkich starań i wierzymy, że jak najszybciej osiągniemy wynik w zakresie tego porozumienia” – podsumował Erdogan.

Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa, to pakiet porozumień  podpisany przez Rosję z ONZ i Turcja, a także osobno przez Ukrainę z tymi dwoma partnerami, w lipcu ubiegłego roku. Porozumienia stworzyły bezpieczny korytarz umożliwiający eksport zboża z ukraińskich portów zablokowanych wcześniej przez rosyjską marynarkę wojenną.

W listopadzie umowa została przedłużona o 120 dni. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Rosja z końcem października ogłosiła wycofanie się z porozumień i groziła przywróceniem blokady morskiej ekportu ukraińskiego zboża. Stało się tak na skutek ataku dronów na port w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie. Rosyjski resort obrony twierdził, że za atakiem stali „specjaliści brytyjskiej marynarki wojennej”. Jakiś czas temu Moskwa oskarżyła Zachód o sabotowanie porozumienia.

W maju strona rosyjska po raz kolejny zgodziła się na przedłużenie obowiązywania Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej choć i wtedy nie obyło się bez wahań. Jednak w ogłosił wstrzymanie wykonywania umów przez Rosję.

france24.com/interfax.ru/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply