Szefowa MSZ Niemiec za dalszą federalizacją UE. “Przezwyciężyć zasadę jednomyślności”

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock opowiedziała się za dalszą federalizacją Unii Europejskiej. Stwierdziła, że należy “przezwyciężyć zasadę jednomyślności”.

Szefowa MSZ Niemiec wypowiadała się w sobotę podczas zjazdu Zielonych w Karlsruhe. “Europa jest naszym ubezpieczeniem na życie” – oświadczyła Baerbock, cytowana przez portal Deutsche Welle. “Jest jasne, że Ukraina w niedalekiej przyszłości wzmocni UE” – powiedziała. Wyraziła opinię, że jest to “w naszym własnym geopolitycznym interesie”.

Jej zdaniem, perspektywa członkostwa w UE powinna również dotyczyć Republiki Mołdawii, Gruzji i krajów Bałkanów Zachodnich. “Potrzebujemy nie tylko silniejszej, ale także zreformowanej Unii” – oświadczyła.

Polityk Zielonych stwierdziła, że należy “przezwyciężyć zasadę jednomyślności”, która dotychczas obowiązywała m.in. w polityce zagranicznej UE.

Parlament Europejski opowiedział się w środę za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw. Z kolei 44 wstrzymało się od głosu. Chodzi m.in. o zniesienie zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przekazanie kolejnych kompetencji organom UE.

Teraz sprawozdanie, zgodnie z zapowiedziami prezydencji hiszpańskiej, trafi 12 grudnia pod obrady Rady ministrów ds. europejskich. Prezydencja hiszpańska deklaruje, że jest wystarczająca większość, żeby przekazać to dalej Radzie Europejskiej, która zwykłą większością głosów może zwołać Konwent.

Przeczytaj: Polska lewica w europarlamencie głosowała za zmianą traktatów UE

Konwent składa się z przedstawicieli państw członkowskich i instytucji unijnych. Jego zadaniem jest praca nad traktatem, który następnie przekazuje Radzie Europejskiej. Szef Rady Europejskiej zwołuje Konferencję Międzyrządową, a następnie uzgodniony Traktat trafia do ratyfikacji przez państwa członkowskie. Los planowanych zmian nie jest więc jeszcze przesądzony.

Czytaj: „To jest Traktat Lizboński 2.0 i to na sterydach”. Bosak o propozycji zmiany unijnych traktatów

Zobacz również: Redaktor naczelny Onet.pl: Stany Zjednoczone Europy to konieczność

dw.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Ja naturlich! Ale pod warunkiem że wy Niemcy nie będziecie mieć żadnego wpływu na podejmowane decyzje.Bo kolejnej waszej rewolty Europa nie przetrwa.Juz przez wieki mocno zdemolowaliscie ten piękny kontynent,ale wam cały czas mało.