Morawiecki zadowolony po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem, z którym rozmawiał o reformie wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Podjęte przez rząd reformy wymiaru sprawiedliwości są jedną z głównych kwestii spornych między władzami Polski i eurokratami. To właśnie w odpowiedzi na te reformy, Komisja Europejska uruchomiła wobec naszego kraju specjalną procedurę, która teoretycznie może prowadzić do nałożenia daleko idących sankcji, łącznie z zawieszeniem w prawach państwa członkowskiego.

Polski premier spotkał się w czwartek z przewodniczącym Komisji Europejskiej w Brukseli a także z jego zastępcą, odpowiedzialnym za kontrolę „przestrzegania praworządności” w Polsce, komisarzem Fransem Timmermansem. Morawiecki przekazał Junckerowi obszerną „białą księgę”, która ma szczegółowo przedstawić reformy wymiaru sprawiedliwości dotychczas przeprowadzone przez rząd PiS.  „Tę „biała księgę” przekazaliśmy również do wszystkich krajów członkowskich. Przekazaliśmy ją również do wszystkich krajów członkowskich, po to żeby mogły się zapoznać z racjami w tej księdze, które dotyczą po prostu zasadności reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce” – tłumaczył Morawiecki.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Premier podsumował spotkanie z Junckerem – „Chcę też, żeby trochę obniżyć emocje, które wokół reformy wymiaru sprawiedliwości cały czas były obecne przez ostatnie miesiące. Myślę, że to się udaje. Bardzo merytorycznie rozmawialiśmy o założeniach „białej księgi”, jej zawartości, z panem przewodniczącym”. Mówiąc o treści „białej księgi”, Morawiecki zaznaczył, że porównuje ona polskie rozwiązania w zakresie władzy sądowniczej, z rozwiązaniami funkcjonującymi w innych państwach Unii Europejskiej. „Podkreślałem, że szereg rozwiązań, które mamy w „białej księdze”, jest zastosowany praktycznie 1:1 w innych krajach członkowskich” – stwierdził szef polskiego rządu.

Po spotkaniu domagała się od urzędników Komisji Europejskiej „głębokiej” i „merytorycznej” analizy przygotowanego przez jego rząd dokumentu. Zaznaczał też, że reformy rozpoczęte przez rząd Beaty Szydło i kontynuowane przez jego gabinet mają za zadanie przezwyciężenie spuścizny systemu totalitarnego.

wpolityce.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz