KE rozpoczęła procedurę zwaną popularnie “opcją atomową”, która może zakończyć się nałożeniem na Polskę unijnych sankcji.

Komisja Europejska zdecydowała w środę o uruchomieniu wobec Polski pierwszego punktu artykułu 7 traktatu o Unii Europejskiej. – poinformowało radio RMF FM.

Oznacza to, że KE postanowiła zwrócić się do Rady Europejskiej, a więc do instytucji składającej się z przywódców krajów unijnych, o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez Polskę. Jak podaje RMF FM, Bułgaria sprawująca obecnie prezydencję w RE zdecyduje, kiedy unijni ministrowie ds. europejskich w Radzie Unii Europejskiej zajmą się Polską. W grę wchodzą posiedzenia 29. stycznia lub w lutym 2018 roku. Aby doszło do uznania „wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia praworządności”, wniosek KE musi zostać poparty przez co najmniej 22 kraje członkowskie (na 28 krajów UE), a wcześniej przez Parlament Europejski. Zanim do tego dojdzie, Rada wysłucha argumentów polskiego rządu, a także może wysłać Polsce zalecenia. Niemniej, aby doszło do nałożenia sankcji na dany kraj, w tym także zawieszenia jego prawa głosu w UE, musi nastąpić jednogłośna zgoda unijnego szczytu. Artykuł 7 bywa nazywany „opcją atomową”

Zastępca szefa KE Frans Timmermans zaproponował także na forum Komisji, aby z powodu ustawy o sądach powszechnych pozwać Polskę do Trybunału UE. Zdaniem Timmermansa ustawa jest niezgodna z unijnym prawem. Jak podaje RMF FM wiceszef KE mówił także, że zmiana na stanowisku premiera w Polsce nie wpłynęła na podejście polskich władz do kwestii praworządności.

Jednomyślność państw unijnych w sprawie nałożenia na Polskę sankcji jest jednak bardzo mało prawdopodobna, ponieważ premier Węgier Viktor Orban niemal dwa lata temu zapowiedział, że nie poprze unijnych sankcji wobec Polski.

Unia Europejska nie powinna myśleć o wprowadzaniu jakichkolwiek sankcji przeciwko Polsce – powiedział Orban w wywiadzie radiowym, cytowanym przez PAP. To wymagałoby pełnej jednomyślności, a Węgry nigdy nie poprą żadnych sankcji przeciwko Polsce – dodał.

Kresy.pl / RMF FM

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply