Iran oświadczył, że chce zapewnień i gwarancji, że żaden przyszły prezydent USA nie unieważni umowy nuklearnej, jeśli zaakceptuje propozycję Unii Europejskiej dotyczącą powrotu do umowy, podała w piątek agencja informacyjna IRNA.

Jak poinformował w sobotę portal Middle East Monitor powołując się na agencję informacyjną IRNA, Iran oświadczył, że chce zapewnień i gwarancji, że żaden przyszły prezydent USA nie unieważni umowy nuklearnej, jeśli zaakceptuje propozycję Unii Europejskiej dotyczącą powrotu do umowy.

UE przedstawiła „ostateczny tekst” po czterech dniach pośrednich rozmów między przedstawicielami USA i Iranu w Wiedniu, podał Reuters.

Wysoki rangą urzędnik UE potwierdził, że do tekstu, który jest negocjowany od 15 miesięcy, nie można już wprowadzić żadnych zmian. Tymczasem unijny urzędnik poinformował Reutersa, że oczekuje ostatecznej decyzji stron w ciągu nadchodzących tygodni

Propozycja UE dotycząca ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku „może być do przyjęcia, jeśli zapewni gwarancje” dotyczące kluczowych żądań Teheranu, podała w piątek IRNA, powołując się na wysokiego rangą irańskiego dyplomatę.

IRNA zacytowała niezidentyfikowanego irańskiego dyplomatę, który stwierdził, że Teheran analizuje propozycję przedstawioną przez UE, zauważając, że: „Może być do zaakceptowania, jeśli zapewni Iranowi gwarancję w kwestiach zabezpieczeń, sankcji i gwarancji”.

Zobacz też: Iran chce do BRICS

Iran starał się uzyskać gwarancje, że żaden przyszły prezydent USA nie złamie umowy, jeśli zostanie przywrócona, jak zrobił to były prezydent Donald Trump w 2018 roku, przywracając surowe sankcje USA wobec Iranu.

Zgodnie z porozumieniem z 2015 r. Iran ograniczył swój sporny program wzbogacania uranu, w zamian za zwolnienie z sankcji USA, UE i ONZ.

Kresy.pl/MEM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply