​W czerwcu wzrosła inflacja HICP w strefie euro – poinformował Eurostat w tzw. szybkim szacunku. Na Litwie i w Estonii wskaźnik przekracza 20 proc.

Według najnowszych danych Eurostatu poziom cen jest wyższy o 8,6 proc. niż w czerwcu zeszłego roku. W maju wskaźnik inflacji wynosił 8,1 proc.

Dwucyfrową inflację odnotowano na Słowacji (12,5 proc.), w Grecji (12 proc.), Słowenii (10,8 proc.), Belgii (10,5 proc.), Luksemburgu (10,3 proc.) oraz Hiszpanii (10 proc.).

Najniższa inflacja wystąpiła na Malcie (6,1 proc.) oraz we Francji (6,5 proc.).

W Niemczech i Holandii ceny w ciągu miesiąca spadły, jednak w porównaniu z czerwcem ub. roku są one wyższe odpowiednio o 8,2 proc. i 9,9 proc.

W odpowiedzi na taką sytuację Europejski Bank Centralny zapowiedział już dwie podwyżki stóp procentowych – pierwsza ma być w lipcu, na poziomie 25 punktów bazowych.

Jak informowaliśmy, ze wstępnych szacunków GUS wynika, że w czerwcu br. inflacja w Polsce przekroczyła 15 procent. To najwyższy wskaźnik od ponad 25 lat.

Dostępne dane pokazują, że w czerwcu utrzymał się wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (14,1 proc. w ujęciu rok do roku; w maju było to 13,5 proc. w maju). Szybciej niż przed miesiącem drożały paliwa do prywatnych środków transportu (46,7 proc. rdr wobec 35,4 proc. rdr w maju) oraz nośniki energii (35,3 proc. rdr wobec 31,4 proc. rdr w maju).

Finalny odczyt inflacji CPI za czerwiec wraz z pełną strukturą inflacyjnego koszyka zostanie podany 15 lipca.

Analitycy mBanku zwracają uwagę, że inflacja bazowa w czerwcu wzrosła do około 9,5 proc., czyli o około 0,8-0,9 proc. w ujęciu miesięcznym, po tzw. „odsezonowaniu”. Ich zdaniem, szczyt inflacji w tym roku „jest w zasięgu wzroku”. Podobnego zdania są ekonomiści z Banku Pekao.

Kresy.pl 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply