GUS: inflacja w czerwcu przekroczyła 15 proc.

Ze wstępnych szacunków GUS wynika, że w czerwcu br. inflacja w Polsce przekroczyła 15 procent. To najwyższy wskaźnik od ponad 25 lat.

W piątek Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że w czerwcu br. indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrósł o 15,6 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 roku. To najwyższy wskaźnik od 1997 roku.

Serwisy branżowe przypominają, ze konsensus rynkowy przewidywał wynik na poziomie 15,5 proc. Dla porównania, rok temu inflacja wynosiła 4,4 proc.

 

Dostępne dane pokazują, że w czerwcu utrzymał się wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (14,1 proc. w ujęciu rok do roku; w maju było to 13,5 proc. w maju). Szybciej niż przed miesiącem drożały paliwa do prywatnych środków transportu (46,7 proc. rdr wobec 35,4 proc. rdr w maju) oraz nośniki energii (35,3 proc. rdr wobec 31,4 proc. rdr w maju).

Finalny odczyt inflacji CPI za czerwiec wraz z pełną strukturą inflacyjnego koszyka zostanie podany 15 lipca.

Analitycy mBanku zwracają uwagę, że inflacja bazowa w czerwcu wzrosła do około 9,5 proc., czyli o około 0,8-0,9 proc. w ujęciu miesięcznym, po tzw. „odsezonowaniu”. Ich zdaniem, szczyt inflacji w tym roku „jest w zasięgu wzroku”. Podobnego zdania są ekonomiści z Banku Pekao.

Czytaj także: Inflacja w strefie euro najwyższa w historii

Jak pisaliśmy, w połowie czerwca Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał pełne dane dotyczące inflacji w maju. W ujęciu rocznym ceny wzrosły o 13,9 proc. To efekt drożejących surowców energetycznych, paliw oraz żywności. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,7 proc. Największe wzrosty cen w ujęciu rocznym odnotowano w branży transportowej, mieszkalnictwie, branży gastronomicznej i hotelarskiej oraz w przypadku żywności.

bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply