Zdaniem szefa ukraińskiej dyplomacji, rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi to „hybrydowej broni Rosji przeciwko Ukrainie”.

W wywiadzie dla ukraińskiej gazety „Deń” minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba, wypowiedział się m.in. na temat rosyjskiej szczepionki na koronawirusa.

„Rozumiemy, że jeśli chodzi o rosyjską szczepionkę, to ona jest hybrydową bronią Rosji przeciwko Ukrainie” – powiedział Kułeba.

Zdaniem ukraińskiego ministra, sprawa szczepień „to klasyczny wymiar możliwości hybrydowych” i ma kilka wymiarów.

„Jest klasyczna droga uzyskania szczepionki czy dostępu do niej przez system COVAX. Istnieje szczególnie możliwość negocjowania bezpośrednio z określonymi dostawcami-producentami, a także hybrydowa możliwość zwracania się do krajów, które już zarezerwowały dla siebie duże zapasy szczepionki, z prośbą, żeby teraz dały nam niewielką część, licząc na to, że uzupełnią swoje zapasy. I jest jeszcze jeden hybrydowy wymiar w tej historii – to sytuacja z rosyjską szczepionką” – powiedział Kułeba. Dodał, że uważa on rosyjską szczepionkę za hybrydową broń Rosji przeciwko Ukrainie.

Wcześniej przewodniczący ukraińskiego parlamentu, Dmytro Razumkow, publicznie wyrażał wątpliwości w skuteczność rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Przeczytaj: Kreml ogłosił, że Putin przyjmie szczepionkę Sputnik V

Jak informowaliśmy, ukraiński rząd będzie płacił prywatnym firmom za przechowywanie szczepionki Pfizera. Wcześniej podawaliśmy, Ukraina zarezerwowała dotąd szczepionki dla 2,1 mln osób. Kraj otrzyma również szczepionkę na koronawirusa w ramach unijnego mechanizmu COVAX, w ilości wystarczającej dla 4 mln osób. W ubiegłym tygodniu „Rzeczpospolita” informowała, że „nad Dnieprem trwa desperacka walka o zachodnią szczepionkę”, a Ukrainie grozi znalezienie się na końcu kolejki krajów starających się o nią.

We wtorek szczepienia z wykorzystaniem rosyjskiej szczepionki Sputnik V rozpoczęto w Argentynie. Tysiące dawek otrzymały już Węgry. Media, w tym agencja Reuters, informowały jednak o problemach z drugą dawką dla Argentyny.

Czytaj także: Węgry otrzymały rosyjską szczepionkę na COVID-19

Jak podała agencja Reutera, Rosja rozpoczęła dobrowolny program szczepień przy użyciu własnej szczepionki Sputnik V na początku grudnia, zaczynając od najbardziej narażonych grup w Moskwie. W tym tygodniu ruszyły szczepienia mieszkańców Moskwy w wieku powyżej 60 lat.

Prezydent Serbii Aleksandar Vucić uważa, że w jego kraju możliwe jest rozpoczęcie wspólnej produkcji rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko koronawirusowi. Podobne deklaracje złożyła ostatnio Turcja.

Unian / day.kyiv.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply