Od poniedziałku osoby, które przybywają z Polski na Litwę, Łotwę i do Estonii, będą musiały przejść 2-tygodniową kwarantannę. Powodem powrotu ograniczeń jest wzrost zachorowań na COVID-19 w naszym kraju.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, trzy państwa bałtyckie wprowadziły kwarantannę dla przyjeżdżających z Polski w piątek. Już wczoraj litewski rząd apelował, by osoby, które nie chcą spędzić 14 dni w izolacji, przybyły na Litwę do północy z niedzieli na poniedziałek.

Kwarantanna nie obowiązuje osób, które pracują na Litwie.

Litwa przyjęła zasadę, że kwarantanna obowiązuje osoby, które przyjechały z krajów, gdzie w ciągu ostatnich 14 dni liczba zachorowań przekroczyła 16 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Z tego powodu kwarantannę muszą przechodzić także przyjeżdżający z Cypru. Jeśli liczba zachorowań przekracza 25 na 100 tys. mieszkańców, cudzoziemcy z takiego kraju mają zakaz wjazdu na Litwę. Według agencji BNS obecnie na Litwę nie mogą wjechać cudzoziemcy z Niderlandów, Islandii i Turcji. Podobne zasady panują na Łotwie i w Estonii.

W ciągu ostatniego tygodnia liczba zachorowań na Litwie wzrosła z 5,7 do 7,6 na 100 tysięcy mieszkańców. Na Łotwie wskaźnik ten wynosi 3,8 a w Estonii 7,3. W przypadku Polski obecnie jest to 20,1.

Litewskie MSW zapowiedziało, że w związku z powrotem ograniczeń na granicy polsko-litewskiej zostaną wzmocnione siły policyjne. Pojawią się tam także specjaliści Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego. Wszyscy powracający na Litwę samolotami i promami będą rejestrowani w celu ułatwienia śledzenia osób ewentualnie zarażonych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus: wprowadzono blokadę polskiego miasta na Wileńszczyźnie

W piątek w Polsce potwierdzono 809 nowych zakażeń koronawirusem – najwięcej od początku epidemii. Trend wzrostowy zachorowań dało się zauważyć już od początku lipca br.

Kresy.pl / rmf24.pl / obzor.lt
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz