Z powodu groźby rozprzestrzeniania się koronawirusa od czwartku zostanie wprowadzona blokada miasteczka Niemenczyn na Wileńszczyźnie – poinformował dzisiaj premier Litwy Saulius Skvernelis.

Ogniskiem choroby COVID-19 w Niemenczynie jest szwalnia z kapitałem niemieckim „Vilnika”, w której stwierdzono około 20 przypadków infekcji koronawirusem. Wstrzymano już działalność przedsiębiorstwa. Litewski premier przypomniał, że z tego tytułu firma może ubiegać się o państwowe subsydia.

Jeden przypadek koronawirusa wykryto też w domu opieki Senevita. W środę rozpoczęto sprawdzanie personelu placówki. „W razie potrzeby” zostaną także przebadani podopieczni, których jest około 200.

Zdaniem Skvernelisa przebadani powinni być też wszyscy pracownicy „Vilniki”. Miejscowe władze rozważały przebadanie przynajmniej tych, którzy mieli kontakt z zarażonymi.

Od czwartku wstęp do Niemenczyna będą mieli jedynie jego mieszkańcy i pracujący w tej miejscowości. W pozostałych przypadkach konieczne będzie posiadanie specjalnej przepustki. Opuszczanie miasteczka będzie dozwolone jedynie dla osób pracujących zamiejscowo oraz w celach związanych z ochroną zdrowia. Poruszanie się samochodami po Niemenczynie będzie zabronione.

Premier Litwy podkreślił, że dostawy towarów do Niemenczyna nie zostaną wstrzymane i nie zabraknie ich w sklepach, które pozostaną otwarte. Policja będzie monitorować przestrzegania kwarantanny wobec mieszkańców. Ściśle będą kontrolowane osoby zobowiązane do przestrzegania reżimu izolacji.

Już w piątek w Niemenczynie i w okolicznych wsiach dezynfekowano przestrzenie publiczne (ulice, chodniki, przystanki, place i in.), rozpoczęto też dezynfekowanie klatek schodowych bloków mieszkalnych. Ulice są patrolowane przez policję, żandarmerię i funkcjonariuszy samorządowego Wydziału Porządku Publicznego.

Portal L24.lt nazywał Niemenczyn „stolicą i ostoją polskości” w tym regionie Litwy. Większość mieszkańców miasteczka stanowią Polacy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Wileńszczyzna: młodzież promuje polskość w podwileńskim Niemenczynie

Kresy.pl / delfi.lt / l24.lt

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz