Grecja może przekazać Ukrainie system obrony powietrznej Patriot w zamian za „gwarancje” bezpieczeństwa i rekompensatę finansową od USA – podają media.

Jak podała ukraińska agencja Unian, powołując się na grecki serwis Pronews, Grecja może przekazać Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot, jeśli otrzyma w zamian „gwarancje” bezpieczeństwa i rekompensatę finansową od USA. Pronews powołuje się na swoje źródła w grecki rządzie.

Szef MSZ Węgier Péter Szijjártó uważa, że na Ukrainie trwa politycznie motywowana nagonka na węgierskie firmy.

Na konferencji prasowej podczas przerwy w obradach Rady UE do Spraw Zagranicznych, minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó oświadczył, że w Unii Europejskiej trwają „przygotowania do wojny światowej” w związku z coraz bardziej krytyczną sytuacją na Ukrainie. Zaznaczył, że w tym kontekście Węgry znajdują się pod ogromną presją, która zapewne będzie się nasilać w nadchodzących miesiącach. Zwrócił uwagę, że oprócz zablokowanych przez Węgry 500 mln euro, kolejne 1,5 mld euro z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju ma zostać przekazane państwom członkowskim UE na dostawy broni na Ukrainę. Jednocześnie, wspomniał o węgierskich firmach, które mają na Ukrainie poważne problemy.

Przedstawiciel Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przekazał, że jeśli Izrael wykona atak na instalacje atomowe Teheranu, ten zmieni charakter swojego programu i uzyska broń jądrową.

„Zidentyfikowano obiekty nuklearne syjonistycznego wroga i dysponujemy wszystkimi niezbędnymi informacjami o wszystkich celach” – generał brygady Korpusu Ahmad Haghtalab powiedział portalowi informacyjnemu Tasnim, na który powołuje się Al Jazeera. „Nasze palce są na spustach silnych rakiet, które zniszczą wyznaczone cele w odpowiedzi na potencjalny ich atak” – powiedział dowódca sił, których zadaniem jest ochrona irańskich obiektów nuklearnych.

Haghtalab wypowiedział również najbardziej bezpośrednie i padające z najwyższego szczebla ostrzeżenie Iranu, że może on porzucić deklarowaną politykę powstrzymywania się od przekształcenia swojego programu atomowego w program militarny. „Jeśli fałszywy reżim syjonistyczny chce wykorzystać groźbę ataku na ośrodki nuklearne naszego kraju jako narzędzie, prawdopodobne i wyobrażalne będzie ponowne rozważenie doktryny i polityki Islamskiej Republiki Iranu oraz odejście od wcześniej wydanych stwierdzeń” – powiedział generał.

Policjanci z warszawskiego Żoliborza zatrzymali dwóch obywateli Gruzji podejrzanych o kradzieże alkoholu w sklepach. Za kradzież mienia o wartości prawie 8 tys. zł mężczyznom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Warszawska policja poinformowała o sprawie w poniedziałek. Do oficera dyżurnego żoliborskiego komisariatu wpłynęło kolejne zawiadomienie o kradzieży alkoholu. Dwaj sprawcy w ciągu dwóch tygodni wynieśli alkohol o wartości prawie 8 tys. złotych.

"Funkcjonariusze na podstawie własnych ustaleń i zabezpieczonego monitoringu  prowadzili ustalenia w sprawie kilku kradzieży alkoholu w sklepach, nie tylko na terenie dzielnicy. Spersonalizowanie obu mężczyzna było tylko kwestią czasu" - podaje policja.

Parlament Europejski poparł we wtorek przedłużenie o rok (do 5 czerwca 2025 r.) zawieszenia ceł na ukraińskie produkty rolne. Przewidziano pewne ograniczenia w imporcie, lecz nie dotkną one np. pszenicy, o co zabiegała Polska.

Decyzja europosłów zapadła we wtorek. "Przy 428 głosach za, 131 przeciw i 44 wstrzymujących się, posłowie poparli przedłużenie zawieszenia ceł importowych i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne o kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r., aby wesprzeć kraj w obliczu trwającej brutalnej wojny z Rosją" - napisano w komunikacie Parlamentu Europejskiego.

Nowe rozporządzenie przewiduje, że KE będzie mogła podjąć szybkie działania i nałożyć wszelkie środki, jakie uzna za konieczne, w przypadku znaczących zakłóceń na rynku unijnym lub na rynkach jednego lub większej liczby państw członkowskich w związku z importem z Ukrainy.

Ukraińska firma Etnodim przeprosiła za wypuszczenie koszuli ze znakiem Polski Walczącej i wycofała ją z kolekcji. Powodem było oburzenie Ukraińców, którzy twierdzą, że AK dopuszczała się "zbrodni na ludności cywilnej na Wołyniu". Oburzył ich też fakt, że AK walczyła z UPA.

Ukraińska firma Etnodim wypuściła międzynarodową kolekcję (dziś już bez polskiej koszuli). Znalazły się tam hafty charakterystyczne dla symboliki i kultury USA, Wielkiej Brytanii, Litwy czy Estonii. "Pragniemy oddać hołd i wyrazić szacunek wszystkim, którzy stanęli w obronie wolności, niezależnie od momentu w historii i kraju zamieszkania. Ci bohaterowie oddali swoje życie, aby zbudować wolny i sprawiedliwy świat. Dedykowany odważnym tego świata..." - w ten sposób firma reklamuje kolekcję poświęconą ochotnikom z walczącego na Ukrainie Legionu Międzynarodowego. Dochód ze sprzedaży koszul ma zostać przeznaczony na zakup sprzętu łączności dla sił ukraińskich.

Z kolekcji zniknęła jednak koszulka ze znakiem Polski Walczącej. Jej prezentacja wywołała bowiem oburzenie w ukraińskich mediach społecznościowych.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%