Turcja odkryła nowe złoża gazu na Morzu Czarnym; wojsko USA przyznało, że zabiło 23 cywili w 2020 roku; Chiny zezwoliły na posiadanie trzeciego dziecka; Antifa rozbiła w Paryżu katolicką procesję; Dania będzie tworzyć ośrodki azylowe w Afryce; na I Forum Parlamentarnym Trójmorza zabrakło 1/3 członków Inicjatywy; Facebook zablokował Trumpa na dwa lata; Nigeria zablokowała Twittera za usunięcie wpisu prezydenta kraju; Brytyjczyk został skazany za myślo-zbrodnię w postaci posiadania książek dostępnych na Amazonie; 90% irlandzkich lekarzy nie przeprowadza aborcji; duński wywiad pomagał USA w szpiegowaniu m.in. Angeli Merkel; w Budapeszcie trwa spór wokół placówki chińskiego uniwersytetu; KE chce włączyć Bułarię, Chorwację i Rumunię w pełni do strefy Schengen; największy rosysjski producent gazu podpisał 15-letni kontrakt w Chińczykami; 11 milionów Amerykanów niedługo może wylądować na bruku; ambasada USA w Watykanie wywiesiła… flagę LGBT; USA nałożyła sankcje na wpływowych Bułgarów; bitcoin niedługo może zostać środkiem płatniczym w Salwadorze; Kazachstan wyraził swój sprzeciw wobec planów odpowiedzi na zachodnie sankcje przeciw Rosji i Białorusi z poziomu Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zobacz:

Kresy (Kresowy Przegląd Tygodnia #31)

Świat

Według portalu „Politico”, dwa irańskie okręty wojenne opłynęły Przylądek Dobrej Nadziei i najwyraźniej zamierzają przepłynąć Atlantyk. Prawdopodobnie ich celem jest Wenezuela.

W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan poinformował o odkryciu nowego złoża gazu ziemnego pod dnem Morza Czarnego. Ma ono 135 mld metrów sześciennych. Gaz odkryto w odwiercie Amasra-1, na północ od prowincji Zonguldak. Erdoğan zaznaczył, że tym samym tureckie rezerwy gazu ziemnego liczą obecnie już 540 mld m.sześc.

Wojsko USA wzięło odpowiedzialność za nieumyślne zabicie 23 cywilów w zagranicznych misjach wojskowych w 2020 roku – poinformował we wtorek Departament Obrony USA. Organizacja pozarządowa Airwars, która wymienia cywilne ofiary nalotów, poinformowała, że ​​jej najbardziej ostrożne szacunki pokazują, że 102 cywilów zginęło w operacjach amerykańskich na całym świecie.

Chiny pozwolą wszystkim parom na posiadanie trzeciego dziecka, aby zatrzymać malejący wskaźnik urodzeń i starzenie się populacji, co stanowi zagrożenie dla długoterminowych perspektyw gospodarczych kraju.

Skrajnie lewicowi aktywiści rozbili w sobotę w Paryżu katolicką procesję zorganizowaną w 150. rocznicę zbrodni popełnionych przez Komunę Paryską na katolickich duchownych. Wprocesji organizowanej przez pięć parafii i diecezję paryską uczestniczyło około 300 osób. Księża i wierni wyruszyli z Placu de la Roquette, miejsca egzekucji arcybiskupa Paryża Georgesa Darboya, którego komunardzi zamordowali 24 maja 1871 roku. Planowanym celem procesji była parafia Notre-Dame des Otages, gdzie 150 lat wcześniej lewicowi rebelianci zamordowali 49 „zakładników”, w tym 10 zakonników. Kilkaset metrów dalej procesja została rozbita przez grupę około 20 zamaskowanych bojówkarzy. Napastnicy bili wiernych, rzucali w nich koszami na śmieci i innymi przedmiotami, w tym butelkami, wyrywali im sztandary (jeden z depcząc). Na niektórych nagraniach słychać, jak agresorzy skandują okrzyk „Anitifa!”. W wyniku napaści jeden z wiernych odniósł poważne obrażenia głowy i został zabrany do szpitala.

Irlandzka spółka zależna Microsoftu zarobiła w zeszłym roku 315 miliardów dolarów, ale nie zapłaciła podatku od osób prawnych, ponieważ jest zarejestrowana na Bermudach – poinformował w czwartek The Guardian.

Duńscy prawodawcy głosowali w czwartek za utworzeniem przez Danię ośrodka dla uchodźców w kraju trzecim, który prawdopodobnie znajdzie się w Afryce, co może być pierwszym krokiem w kierunku przeniesienia procesu kontroli azylowej poza Europę.

Pierwsze Forum Parlamentarne Trójmorza, na którym przewodniczący parlamentów państw Inicjatywy Trójmorza dyskutowali w formacie wirtualnym na tematy związane z energetyką, transportem i infrastrukturą sektora cyfrowego, odbyła się 3 czerwca. Zabrakło na nim przedstawicieli 1/3 państw członkowskich Inicjatywy.

Koncern Facebook zdecydował, że były prezydent USA Donald Trump otrzymał dwuletni zakaz dostępu do tej platformy społecznościowej, licząc od stycznia br. To oznacza, że Trump nie będzie mógł korzystać z tego serwisu podczas przygotowywania się do potencjalnej kampanii prezydenckiej w 2024 roku. Szefostwo Facebooka nie wyklucza, że zakaz ten zostanie przedłużony.

Organizacje zajmujące się prawami człowieka potępiły działania rządu nigeryjskiego polegające na zawieszeniu Twittera na czas nieokreślony za działania „zdolne do podważenia egzystencji Nigerii”. Zawieszenie w najludniejszym kraju Afryki nastąpiło dwa dni po tym, jak gigant mediów społecznościowych usunął tweeta z konta prezydenta Muhammadu Buhariego za naruszenie zasad platformy.

Nicholas Brock z Maidenhead został skazany pod koniec maja na pięć lat więzienia za… posiadanie trzech książek dostępnych na Amazonie (dwóch o walce nożem i „Anarchistycznej książki kucharskiej”). „Nie skazuję cię za twoje poglądy polityczne, ale skrajność tych poglądów umożliwia mi ocenę zagrożenia i  informuje o twojej podatności na podjęcie działań kryminalnych” – stwierdził sędzia w uzasadnieniu wyroku.

Nowy raport irlandzkiej Narodowej Rady Kobiet (NWC) wykazał, że ponad połowa wszystkich szpitali położniczych w kraju zapewnia aborcje, ale tylko jeden na dziesięciu lekarzy jest gotów dokonać aborcji nienarodzonych dzieci.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sobotę turecka armia zbombardowała przy użyciu dronów obóz kurdyjskich uchodźców w pobliżu miasta Mahmur w północnym Iraku. W wyniku nalotu miały zginąć trzy osoby, dwie zostały ranne. Atak miał miejsce kilka dni po zapowiedzi prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, że Ankara „oczyści” iracki region kontrolowany przez separatystyczną Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

Duński nadawca radiowo-telewizyjny DR ujawnił informacje dotyczące współpracy duńskiego i amerykańskiego wywiadu. Duńczycy mieli pomóc Amerykanom podsłuchiwać czołowych europejskich polityków, głównie Angelę Merkel. Media podają, że informacje dotyczące podsłuchów pojawiły się w tajnym wewnętrznym śledztwie duńskich służb FE pod kryptonimem „Operacja Dunhammer”. Śledztwo obejmowało kontrolę danych, które były przekazywane amerykańskim służbom NSA w latach 2012 oraz 2014. Portal „France 24” przypomina, że wcześniej, w listopadzie 2020 roku DR poinformował, że Stany Zjednoczone wykorzystywały duńskie kable do szpiegowania duńskiego i europejskiego przemysłu obronnego od 2012 do 2015 roku.

Według amerykańskiego Departamentu Stanu ruch Huti z Jemenu nie zdołał zapewnić zawieszenia broni i nie podjął kroków w kierunku rozwiązania brutalnego konfliktu.

Burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony chce zmienić nazwy ulic znajdujących się wokół placówki jednej z najlepszych i najbardziej prestiżowych chińskich uczelni wyższych – Uniwersytetu Fudan. Jedna z nich ma zostać nazwana imieniem Dalajlamy, druga Ujgurskich Męczenników, trzecia ma otrzymać nazwę „Wolnego Tybetu”, a czwarta imię biskupa Xie Shiguanga. Według rzecznika chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wanga Wenbina zmiana nazw ulic jest „poniżej pogardy”.

KE chce aby Bułgaria, Chorwacja i Rumunia zostały w pełni włączone do strefy Schengen.

Do Prokuratury Europejskiej, która ma zajmować się głównie ściganiem przestępstw w obszarze korupcji, nadużyć finansowych czy dużych transgranicznych oszustw na podatku VAT, nie przystąpiło pięć krajów członkowskich UE, w tym Polska, Węgry i Szwecja.

Największy rosyjski producent gazu LNG Novatek podpisał 15-letni kontrakt z chińskim koncernem Zhejiang Energy. Umowa zakłada, że rosyjska firma będzie dostarczać chińskiemu odbiorcy gaz wydobyty w Arktyce, a następnie skroplony. Gazowce przewiozą LNG do Zhejiangu, prowincji położonej na wschodnim wybrzeżu Chin.

Pierwomajski sąd rejonowy w Krasnodarze zadecydował w środę, że rosyjski działacz opozycyjny Andriej Piwowarow zostanie objęty aresztem tymczasowym. Piwowarow został zatrzymany we wtorek na pokładzie polskiego samolotu pasażerskiego ruszającego z Petersburga do Warszawy. Rosyjskie służby zawróciły maszynę już z pasa startowego aby dokonać zatrzymania opozycyjnego działacza.

Ponad 11 milionów Amerykanów zalega z czynszem, a wielu może zostać wyrzuconych na bruk, gdy w czerwcu wygaśnie krajowy zakaz eksmisji – informuje portal telewizji CNBC.

Kompetentne władze niemieckie poinformowały w środę wieczorem, że samoloty rosyjskich linii lotniczych nie będą mogły wlatywać w przestrzeń powietrzną RFN. Na decyzji niemieckich władz stracą przede wszystkim linie Aerofłot i S7. Strona niemiecka wytłumaczyła swój ruch tym, że narodowy przewoźnik RFN Lufthansa do tej pory nie otrzymał zezwolenia na realizację lotów do Rosji na miesiąc czerwiec.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W poniedziałek czeska policja po raz drugi zarekomendowała postawienie zarzutów premierowi Czech Andrejowi Babiszowi oraz jego byłej współpracowniczce Janie Mayerovej. Sprawa dotyczy afery tzw. Bocianiego Gniazda – rzekomego wyłudzenia europejskich dotacji w wysokości około 2 mln euro.

Przedstawiciel Rosji w Radzie Arktycznej stwierdził, że Północna Droga Morska będzie konkurencją dla Kanału Sueskiego. „Północna Droga Morska jest o 40 procent krótsza od szlaku transportowego przez Kanał Sueski i ma szereg przewag, w tym politycznych. Jego mniejsza długość pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale i wydatki na paliwo co sprzyja minimalizacji wspływu antropogenicznego na środowisko naturalne”.

Ambasada Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej pochwaliła się w sieci wywieszeniem tęczowej „Flagi dumy” w związku z „miesiącem dumy LGBTQI+”. W przypadku flagi wywieszonej w Rzymie jest na niej 7 kolorów (zamiast 6), czyli faktycznie tyle, ile liczy tęcza. Najpewniej jest to celowy zabieg, przy czym jak dotąd strona amerykańska nie wytłumaczyła motywów swojego postępowania w tym konkretnym przypadku.

USA nałożyły sankcje na  wiceszefa wywiadu za rządów Bojko Borisowa Ilko Żeliazkowa, parlamentarzystę Ruchu na rzecz Praw i Wolności (DPS) przed poprzednimi wyborami i czołowego medialnego magnata Bułgarii Deliana Peewskiego oraz oligarchę aktywnego między innymi w sektorze gier hazardowych Wasila Bożkowa znanego pod pseudonimem „Czaszka”.  Według Departamentu Skarbu USA Peewski i Żeliazkow stworzyli „układ korupcyjny” związany z nadawaniem bułgarskich dokumentów pobytowych oraz zapewnianiem sobie informacji i lojalności urzędników państwowych.

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele planuje wprowadzić przepisy, które uczynią bitcoin legalnym środkiem płatniczym w tym kraju. Jeśli projekt uzyska aprobatę parlamentu, Salwador będzie pierwszym krajem, którego władze podjęły taką decyzję. Prezydent kraju poinformował o swoich planach w czasie konferencji bitcoin 2021 w Miami.

Kazachstan wyraził swój sprzeciw wobec planów odpowiedzi na zachodnie sankcje przeciw Rosji i Białorusi z poziomu Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego. W swoim stanowisku Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kazachstanu sprzeciwiło się „upolitycznianiu” Związku. „Kazachstan stoi na stanowisku, że procesy integracyjne w ramach EAES mają ściśle ekonomiczny charakter. Tradycyjnie zaznaczamy niedopuszczalność przydzielania organom integracji eurazjatyckiej nie swoistych [im] funkcji”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply