Organizacje zajmujące się prawami człowieka potępiły działania rządu nigeryjskiego polegające na zawieszeniu Twittera na czas nieokreślony za działania „zdolne do podważenia egzystencji Nigerii”. Operatorzy telekomunikacyjni w Nigerii ograniczyli Twitter w sobotę, dzień po ogłoszeniu decyzji rządu.

Jak poinformował portal Daily Sabah, organizacje zajmujące się prawami człowieka potępiły działania rządu nigeryjskiego polegające na zawieszeniu Twittera na czas nieokreślony za działania „zdolne do podważenia egzystencji Nigerii”. Operatorzy telekomunikacyjni w Nigerii ograniczyli Twitter w sobotę, dzień po ogłoszeniu decyzji rządu.

Zawieszenie w najludniejszym kraju Afryki nastąpiło dwa dni po tym, jak gigant mediów społecznościowych usunął tweeta z konta prezydenta Muhammadu Buhariego za naruszenie zasad platformy.

Zobacz też: Facebook zbanował Trumpa na dwa lata

„Rząd federalny zawiesił na czas nieokreślony działalność serwisu społecznościowego Twitter w Nigerii” – powiedział w piątek rzecznik ministerstwa informacji i kultury Segun Adeyemi. Stowarzyszenie Licencjonowanych Operatorów Telekomunikacyjnych Nigerii (ALTON) potwierdziło, że jego członkowie otrzymali formalne instrukcje od Nigeryjskiej Komisji Łączności (NCC), regulatora branży, dotyczące zawieszenia dostępu do Twittera.

W oświadczeniu stwierdzono, że dokonano solidnej oceny wniosku i że członkowie stowarzyszenia „działali zgodnie”. Dane sieciowe pokazują, że dostęp do platformy Twitter i serwerów zaplecza jest teraz ograniczony w wiodących sieciach. Amnesty International w piątek potępiło ten ruch, wzywając Nigerię do „natychmiastowego cofnięcia bezprawnego zawieszenia”.

„Ta represyjna akcja jest wyraźną próbą cenzury sprzeciwu i zduszenia przestrzeni obywatelskiej” – powiedziała badaczka Human Rights Watch, Anietie Ewang.

Twitter uważa, że ruch jest głęboko niepokojący. „Prowadzimy dochodzenie i będziemy dostarczać aktualizacje, gdy dowiemy się więcej” – podała firma w oświadczeniu.

Nigeria w 2019 roku ogłosiła, że ​​zaostrzy przepisy dotyczące mediów społecznościowych w celu zwalczania fałszywych wiadomości i dezinformacji, wzbudzając obawy o wolność słowa. Twitter w środę usunął uwagę na koncie prezydenta po tym, jak odniósł się do wojny domowej w kraju w ostrzeżeniu o niedawnych zamieszkach na południowym wschodzie.

78-letni prezydent, były generał, odniósł się do „tych niewłaściwie zachowujących się” podczas niedawnych zamieszek na południowym wschodzie, gdzie urzędnicy obwiniają separatystów o ataki na policję i biura wyborcze. “Ci z nas, którzy przeżyli wojnę odpowiedzą w języku, który zrozumieją” – napisał.

Kresy.pl/Daily Sabah

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply