Wojsko USA wzięło odpowiedzialność za nieumyślne zabicie 23 cywilów w zagranicznych misjach wojskowych w 2020 roku – poinformował we wtorek Departament Obrony USA. Jest to znacznie mniejsza liczba ofiar śmiertelnych od tych podawanych przez organizacje pozarządowe.

Departament Obrony USA wydał w środę raport, w którym bierze odpowiedzialność za 23 ofiary śmiertelne na całym świecie w 2020 roku. Jest to znacznie mniejsza liczba ofiar śmiertelnych od tych podawanych przez organizacje pozarządowe.

Departament Obrony USA „ocenia, że ​​w 2020 roku w wyniku amerykańskich operacji wojskowych zginęło około 23 cywilów, a około 10 cywilów zostało rannych”, czytamy w częściowo utajnionym dokumencie, coroczny raport jest wymagany przez Kongres Stanów Zjednoczonych.

Zobacz też: Politico: USA monitorują irańskie okręty, które mogą płynąć do Wenezueli

Według raportu Pentagonu liczba ta obejmuje ofiary cywilne w operacjach w Iraku, Afganistanie, Somalii, Jemenie i Nigerii.

Według publicznej części raportu większość ofiar cywilnych miała miejsce w Afganistanie, gdzie Pentagon twierdzi, że był odpowiedzialny za 20 zgonów. Jeden cywil został zabity w Somalii w lutym 2020 roku, a drugi w Iraku w marcu. Udostępniony do publicznej wiadomości dokument nie precyzuje, kiedy i gdzie zginęła 23 ofiara.

Dokument mówi, że chociaż Kongres przeznaczył 3 miliony dolarów Pentagonowi w 2020 roku na rekompensaty finansowe dla rodzin ofiar cywilnych, takie odszkodowania nie zostały wypłacone.

Zobacz też: Biden przedstawił budżet obronny: bardziej z myślą o Chinach i Pacyfiku niż o Europie

Organizacje pozarządowe regularnie publikują znacznie wyższą liczbę ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej na obszarach, gdzie na całym świecie działa armia amerykańska. Organizacja pozarządowa Airwars, która wymienia cywilne ofiary nalotów, poinformowała, że ​​jej najbardziej ostrożne szacunki pokazują, że 102 cywilów zginęło w operacjach amerykańskich na całym świecie, pięć razy więcej niż oficjalne dane Pentagonu – przekazał portal Times of Israel.

Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) naliczyła 89 zabitych i 31 rannych w operacjach prowadzonych przez siły koalicji pod dowództwem USA.

Kresy.pl/Defense.gov

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply