W sobotę turecka armia zbombardowała przy użyciu dronów obóz kurdyjskich uchodźców w pobliżu miasta Mahmur w północnym Iraku. W wyniku nalotu miały zginąć trzy osoby, dwie zostały ranne.

Rachad Galali, który reprezentuje w parlamencie Iraku zamieszkany głównie przez Kurdów Mahmur powiedział, że w wyniku ataku zginęły co najmniej trzy osoby. Bomby miały spaść w pobliżu przedszkola. „Żadne dziecko jednak nie ucierpiało” – podkreślił Galali cytowany przez agencję „Reuters”. Wyraził opinię, że była to celowa akcja.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Agencja „Reuters” zwraca uwagę, że atak miał miejsce kilka dni po zapowiedzi prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, że Ankara „oczyści” iracki region kontrolowany przez separatystyczną Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Erdogan powiedział w czwartek, że Mahmur, obóz znajdujący się 180 km na południe od tureckiej granicy, w którym przez ponad dwie dekady przebywały tysiące uchodźców, jest „inkubatorem” dla bojowników i należy się z tym uporać.

Przypomnijmy, że w lutym bieżącego roku tureckie siły bezpieczeństwa zatrzymały około 700 etnicznych Kurdów. Zatrzymań dokonano w ramach walki z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). Tureckie władze deklarowały, że zatrzymani byli powiązani z tą organizacją. Tak masowe zatrzymania nastąpiły wkrótce po wcześniejszym oświadczeniu władz Turcji, że jej żołnierze prowadzący operację przeciw PKK w północnym Iraku odnaleźli w jaskini w rejonie Gara ciała 13 tureckich jeńców, których egzekucji mieli dokonać Kurdowie. Zabici mieli zostać tureccy żołnierze i policjanci pojmani w większości w latach 2015-2016.

We wrześniu ubiegłego roku ministerstwo spraw wewnętrznych Turcji poinformowało o nowej operacji przeciwko Partii Pracujących Kurdystanu, która została zainicjowana we wschodniej prowincji Siirt.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PKK prowadzi działania przeciwko państwu tureckiemu metodami partyzanckimi i terrorystycznymi od lat 80 XX wieku. Celem organizacji był pierwotnie niepodległy Kurdystan, obecnie głosi, że dąży tylko do autonomii.

Zobacz także: Turcja: zatrzymano czterech dziennikarzy. Opisali jak tureccy wojskowi zrzucili z helikoptera kurdyjskich rolników

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz