W piątek ministerstwo spraw wewnętrznych Turcji poinformowało o nowej operacji przeciwko Partii Pracujących Kurdystanu, która została zainicjowana we wschodniej prowincji Siirt, przekazała turecka agencja prasowa Anadolu.

Jak poinformowała turecka agencja prasowa Anadolu, ministerstwo spraw wewnętrznych Turcji rozpoczęło w prowincji Siirt operację przeciwko Partii Pracujących Kurdystanu.

Operacja Yildirim-11 Herekol ma na celu całkowite wyeliminowanie z kraju “separatystycznej grupy” PKK i zneutralizowanie wszystkich bojowników ukrywających się w regionie – podało ministerstwo w oświadczeniu.

W operacji bierze udział aż 1003 pracowników służb mundurowych, w tym żandarmeria, policja i strażnicy. 8 września we wschodniej prowincji Van rozpoczęto operację Yildirim-10 w celu zneutralizowania bojowników PKK w regionie.

Co najmniej 54 Kurdów zostało zneutralizowanych, 24 kolaborantów schwytanych, 112 jaskiń, schronów i magazynów zniszczonych, a do tej pory w operacjach Yildirim przejęto dużą ilość broni, amunicji i innych zapasów – podało ministerstwo.

Władze tureckie często używają określenia „zneutralizowany”, aby sugerować, że terroryści poddali się, zostali zabici lub schwytani.

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, tureckie jednostki miały w przeciągu lipca “zneutralizować” 106 członków Partii Pracujących Kurdystanu (PPK) i Ludowych Jednostek Obrony (YPG ). Operacje miały być przeprowadzane w Turcji jak i poza granicami kraju.

Lipcowe operacje były wspólnie przeprowadzane przez narodową organizację wywiadu, tureckie siły zbrojne, żandarmerię i policję we wschodniej i południowo-wschodniej Turcji oraz za granicą.

W ramach akcji przeciwko PKK i jego strukturom, 62 ze 155 ujętych podejrzanych zostało formalnie zatrzymanych. Według agencji w tym samym czasie czterech pracowników sił bezpieczeństwa zostało zabitych przez oddziały YPG / PKK, a dwóch zostało rannych.

Podczas akcji co najmniej dziewięciu podejrzanych o zabicie dowódcy żandarmerii majora Arslana Kulaksiza w 2015 roku, zostało aresztowanych 27 lipca w piątą rocznicę ataku. Siły żandarmerii prowadziły jednoczesne operacje we wschodnich prowincjach Mus i północno-zachodnim Balikesir, tropiąc członków kurdyjskich organizacji. Trwają próby aresztowania pozostałych podejrzanych.

Zobacz też: Tureckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie baz kurdyjskich rebeliantów na północy Iraku

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku lipca został ujęty członek PKK znajdujący się na liście najbardziej poszukiwanych terrorystów w Turcji. Ferhat Ates znalazł się w szarej kategorii na liście, podzielonej na pięć klas oznaczonych kolorami, z czerwonym jako najbardziej pożądanym, a następnie niebieskim, zielonym, pomarańczowym i szarym.

Jak podaje Anadolu, tureckie MSW rozpoczęło nowe operacje w celu całkowitego “zneutralizowania” bojowników uznawanych za ukrywających się we wschodnich i południowo-wschodnich regionach kraju.

Zobacz też: Pięć ofiar cywilnych tureckich nalotów w północnym Iraku

Kresy.pl/Anadolu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply