Irlandzka spółka zależna Microsoftu zarobiła w zeszłym roku 315 miliardów dolarów, ale nie zapłaciła podatku od osób prawnych, ponieważ jest zarejestrowana na Bermudach – poinformował w czwartek The Guardian.

Jak poinformował w czwartek portal The Guardian, irlandzka spółka zależna Microsoftu zarobiła w zeszłym roku 315 miliardów dolarów, ale nie zapłaciła podatku od osób prawnych, ponieważ jest zarejestrowana na Bermudach. Zysk wygenerowany przez Microsoft Round Island One jest równy prawie trzem czwartym produktu krajowego brutto Irlandii.

Spółka zależna, która pobiera opłaty licencyjne za korzystanie z chronionego prawem autorskim oprogramowania Microsoft na całym świecie, odnotowała roczny zysk w wysokości 314,7 miliardów dolarów do końca czerwca 2020 roku, wynika z rachunków złożonych w irlandzkim Urzędzie Rejestracji Spółek.

Zobacz też: Microsoft zastępuje dziennikarzy sztuczną inteligencją

Ujawnienie, ile pieniędzy Microsoft zaoszczędził pojawiła się, gdy ministerstwo finansów próbuje wypracować porozumienie w sprawie unikania międzynarodowych podatków przed spotkaniem G7 w Kornwalii w tym miesiącu. Stany Zjednoczone zaproponowały rozwiązanie problemu przenoszenia zysków do krajów o niskich podatkach, wprowadzając we wszystkich jurysdykcjach globalną minimalną stawkę podatku od osób prawnych w wysokości 15% od zysków przedsiębiorstw międzynarodowych.

Politycy po obu stronach Morza Irlandzkiego zaatakowali Microsoft za „bezwstydną i rażącą odmowę zapłaty podatku” i stwierdzili, że sprawa uwydatniła, dlaczego potrzebne są pilne skoordynowane działania międzynarodowe, aby poradzić sobie z epidemią „nieetycznego, niemoralnego i nieuzasadnionego” unikania podatków przez firmy międzynarodowe. Microsoft Round Island One, którego zarejestrowany adres znajduje się w biurze kancelarii prawnej Matheson w Dublinie, stwierdza w swoich księgach, że „nie ma pracowników innych niż dyrektorzy”.

W zeznaniu podatkowym firma mówi: „Ponieważ firma jest rezydentem podatkowym na Bermudach, od dochodu nie jest naliczany podatek”. Bermudy nie pobierają podatku dochodowego od osób prawnych. Poseł Partii Pracy Margaret Hodge, która od dawna prowadzi kampanię przeciwko unikaniu opodatkowania, powiedziała: „Nie jest zaskakujące – ale wciąż szokujące – że niezwykle bogate globalne korporacje otwarcie, bezwstydnie i rażąco odmawiają płacenia podatku od zysków, które osiągają w krajach, w których podejmują biznes”.

„To aroganckie zachowanie dużych organizacji, takich jak Microsoft, pokazuje, jak ważny i niezbędny jest globalny plan podatkowy dla osób prawnych prezydenta Bidena. Wielka Brytania musi bez zastrzeżeń wykorzystać tę okazję, by przyjąć propozycje Bidena”.

Zobacz też: “WSJ”: Atak hakerski na Microsoft dotknął dziesiątki tysięcy podmiotów. Firma podejrzewa chińskich hakerów

Ged Nash, rzecznik finansowy irlandzkiej opozycyjnej Partii Pracy, określił stosowanie przez Microsoft liberalnych przepisów podatkowych w Irlandii jako „nadzwyczajne”. Powiedział: „System, który pozwala na istnienie takich układów, jest nieetyczny, niemoralny i nieuzasadniony i wymaga radykalnej zmiany.

„To nie podoba się obywatelom Irlandii i mnie się nie podoba. Powinno to ożywić Irlandię i społeczność międzynarodową stojącą za globalnym żądaniem znaczącej reformy podatku od osób prawnych”.

Senat USA wcześniej badał Microsoft i Irlandię w sprawie korzystania z Microsoft Round Island One i innych irlandzkich spółek zależnych w celu nie płacenia podatków, które w przeciwnym razie mogłyby być należne w Stanach Zjednoczonych lub gdzie indziej.

Zobacz też: WSJ: Wielkie firmy technologiczne umocniły swoją pozycję przez pandemię

Kresy.pl/The Guardian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply