Ponad 11 milionów Amerykanów zalega z czynszem, a wielu może zostać wyrzuconych na bruk, gdy w czerwcu wygaśnie krajowy zakaz eksmisji – informuje portal telewizji CNBC.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) mają 30 czerwca odwołać moratorium na eksmisję zadłużonych lokatorów, które obowiązuje od września ubiegłego roku – podał w poniedziałek portal telewizji CNBC. Medium zwraca uwagę, że przedstawiciele mniejszości etnicznych, osoby starsze oraz ubogie, to grupy w największym stopniu zagrożone eksmisją.

Przywoływani przez portal eksperci twierdzą, że liczba eksmisji może gwałtownie wzrosnąć po zniesieniu zakazu. Według analizy Ośrodka Budżetu i Priorytetów Politycznych około 15 proc. dorosłych najemców w USA nie rozlicza się na bieżąco z płatnościami mieszkaniowymi.

“Będziemy świadkami czegoś, co dotąd udawało nam się powstrzymać: fali eksmisji, która zmiażdży niektóre regiony” – skomentował sytuację John Pollock, koordynator krajowej koalicji zajmującej się udzielaniem konsultacji w zakresie praw człowieka, opieki zdrowotnej, mieszkalnictwa itp. (NCCRC).

Moratorium na eksmisje spotkało się z wieloma problemami. Właściciele argumentują, że nie stać ich na oferowanie mieszkań za darmo ani na wzięcie na swe barki ogromnych zaległości spłaty czynszów, które w skali kraju mogą sięgać nawet 70 miliardów dolarów.

Rzecznicy najemców uważają, że moratorium zostanie zniesione w fatalnym momencie, zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i lokatorów. Do tej pory nie podzielono bowiem między stany 45 miliardów dolarów, które zostały przeznaczone przez Kongres na pomoc w wynajmie w celu rozwiązania kryzysu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Katastrofalny wzrost bezrobocia w USA

“Musimy zrobić wszystko, by to moratorium pozostało w mocy” – oświadczył Mark Melton, prawnik reprezentujący pro bono lokatorów z Dallas, którzy są zagrożeni.

“Jeśli ratujesz najemcę, oznacza to, że ratujesz właściciela” – dodał.

Wskaźniki eksmisji będą prawdopodobnie zależne od stanu. Przykładowo, prawie 25 proc. najemców zalega z płatnościami za mieszkanie na Florydzie i Karolinie Południowej, w porównaniu z 6 proc. w Maine i Kentucky.

cnbc.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply