Kryzys ekonomiczny wywołany przez pandemię koronawirusa przybiera w USA przynosi już katastrofalne skutki społeczne. Następuje błyskawiczny wzrost bezrobocia.

Jak pisaliśmy, tylko w czwartym tygodniu marca w USA podanie o zasiłek dla bezrobotnych złożyły trzy miliony obywateli, co zwiększyło poziom bezrobocia do 3,283 mln. osób. Był to największy tygodniowy wzrost bezrobocia w historii USA. Jednak kolejny tydzień przyniósł jeszcze gorsze informacje. Portal Business Insider podał w poniedziałek za Departamentem Pracy USA informację, iż w ubiegłym tygodniu jako bezrobotni zarejestrowało się aż 6,648 mln Amerykanów. Oznacza to dwukrotne przebicie poprzedniego rekordu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Portal podkreśla, że wzrost bezrobocia przebił wszystkie prognozy ekonomistów opublikowane wcześniej przez agencję informacyjną Reutera. Najbardziej pesymistyczna z nich prognozowała wzrost bezrobocia o 5,25 mln. Została ona przekroczona o  1,3 miliona. Ogółem proporcja bezrobotnych wzrosła w USA z 3,5 proc. do około 10 proc. Business Insider przytacza za Reutersem wypowiedź Davida Kelly’ego, głównego globalnego stratega w JPMorgan Funds, który przedstawił swoją prognozę rozwoju sytuacji. „Dokładne spojrzenie na najbardziej dotknięte branże sugeruje potencjalną utratę miejsc pracy w wysokości ponad 16 milionów miejsc pracy – powiedział Kelly. Spodziewa się on, że bezrobocie może osiągnąć poziom 12,5 proc.

Aby uniknąć problemów społecznych administracja Donalda Trumpa zgodziła się na rozszerzenie kategorii osób, które mogą otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych. Od tej pory wnioskować o niego mogą także pracownicy tymczasowi oraz samozatrudnieni.

Jak podał amerykański Departament Pracy najwięcej wniosków o zasiłek złożono w ubiegłym tygodniu w Kalifornii (879 tys.) i Pensylwanii (406 tys.).

businessinsider.com.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz