Duński nadawca radiowo-telewizyjny DR ujawnił informacje dotyczące współpracy duńskiego i amerykańskiego wywiadu. Duńczycy mieli pomóc Amerykanom podsłuchiwać czołowych europejskich polityków, głównie Angelę Merkel.

DR we wspólnym materiale z redakcjami SVT ze Szwecji, NRK z Norwegii, NDR, WDR, “Suddeutsche Zeitung” z Niemiec, a także “Le Monde” z Francji podał, że w ramach współpracy z Danią wywiad NSA otrzymał dostęp do duńskich połączeń internetowych. Amerykanie mogli dzięki temu szpiegować Angelę Merkel, ówczesnego szefa niemieckiego MSZ Franka-Waltera Steinmeiera oraz ówczesnego lidera niemieckiej opozycji Peera Steinbrucka. Otrzymali dostęp do ich rozmów telefonicznych oraz wiadomości tekstowych – poinformował portal “France 24” w niedzielę.

Media podają, że informacje dotyczące podsłuchów pojawiły się w tajnym wewnętrznym śledztwie duńskich służb FE pod kryptonimem “Operacja Dunhammer”. Śledztwo obejmowało kontrolę danych, które były przekazywane amerykańskim służbom NSA w latach 2012 oraz 2014.

Zobacz także: Huawei podsłuchiwało Holendrów, w tym premiera kraju

Według DR wspomniane informacje zostały potwierdzone w dziewięciu niezależnych źródłach.

Duńska telewizja podała, że w związku z aferą z duńską minister obrony Trine Bramsen skontaktowali się ministerowie z państw, których dotyczy ujawniona sprawa.

Szef resortu obrony Szwecji Peter Hultqvist określił zachowanie Danii mianem “niedopuszczalnego”. Wezwał władze kraju do “ujawnienia szczegółów”. Minister obrony Norwegii Frank Bakke-Jensen nazwał z kolei medialne zarzuty względem Danii mianem “bardzo poważnych”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ministerstwo obrony Danii nie odpowiedziało na prośbę o komentarz ze strony agencji AFP.

Portal “France 24” przypomina, że wcześniej, w listopadzie 2020 roku DR poinformował, że Stany Zjednoczone wykorzystywały duńskie kable do szpiegowania duńskiego i europejskiego przemysłu obronnego od 2012 do 2015 roku.

Zobacz także: Snowden z prawem do stałego pobytu w Rosji

france24.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply