Chińska firma technologiczna Huawei miała podsłuchiwać obywateli Holandii, w tym premiera kraju – poinformowała w sobotę gazeta De Volskrant. Firma miała w tym celu wykorzystać największą holenderską firmę telekomunikacyjną KPN.

De Volkskrant na podstawie poufnego raportu firmy Capgemini z 2010 roku, poinformował w sobotę, że chińska firma technologiczna Huawei miała podsłuchiwać obywateli Holandii, w tym premiera kraju.

Były wśród nich ważne osobistości takie jak ówczesny premier Jan Peter Balkenende, ale również różni ministrowie i chińscy dysydenci. Huawei wiedział też, które numery zostały podsłuchane przez policję i służby wywiadowcze.

KPN wykorzystywał technologię Huawei w 2009 roku. Sześciu chińskich pracowników firmy pracowało w ówczesnej siedzibie w Hadze. Dostawca usług telekomunikacyjnych poprosił badaczy z Capgemini o przeanalizowanie wszelkich zagrożeń związanych z Huawei oraz tego, jak chińska firma zachowywała się w KPN. Wcześniej służba bezpieczeństwa krajowego AIVD kilkakrotnie ostrzegała KPN o ryzyku szpiegostwa ze strony Huawei.

Wnioski okazały się na tyle niepokojące, że wewnętrzny raport utrzymywano w tajemnicy. „Dalsze istnienie KPN Mobile jest poważnie zagrożone, ponieważ zezwolenia mogą zostać cofnięte lub rząd i przemysł stracą zaufanie do KPN, jeśli okaże się, że chiński rząd może podsłuchiwać numery telefonów komórkowych KPN i zamknąć sieć” – informuje gazeta czytując raport. W tym czasie sieć komórkowa KPN miała 6,5 ​​miliona abonentów.

Zobacz też: Szwedzki sąd odrzucił apelację Huawei przeciwko wykluczeniu z krajowej sieci 5G

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Raport Capgeminis stwierdził, że personel Huawei był w stanie podsłuchiwać numery telefonów komórkowych z KPN zarówno w budynkach KPN, jak i z Chin. Z Chin firma zapewniła nieautoryzowany dostęp do serca sieci komórkowej. KPN twierdzi, że nigdy nie ustalono czy Huawei ukradł dane klientów z sieci lub systemów klientów.

Huawei Nederland zaprzecza gazecie.

Zobacz też: Polscy przedsiębiorcy mogą zapłacić za blokowanie Huawei przez rząd Morawieckiego

Kresy.pl/DeVolkskrant

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz