Nowe regulacje przyjęte w Chińskiej Republice Ludowej ustalają możliwość ekonomicznego odwetu za działania przeciwko interesom chińskich firm.

O nowym chińskim prawie, przyjętym na początku stycznia, napisał w poniedziałek portal dziennik.pl. Daje ona rządowi ChRL (Radzie Państwowej) możliwość zastosowania kontrsankcji w przypadku wprowadzenia w danym państwie pozarynkowych ograniczeń w działalności chińskiej firmy lub firm.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Ochrona chińskich interesów odbywać się będzie poprzez tzw. mechanizm roboczy Rady Państwowej, który to obywatelom Chin, chińskim firmom lub innym chińskim podmiotom może wydać zakaz podporządkowania się przepisom blokującym nakładanym przez np. polski rząd oraz udzielić wszelkiej pomocy” – Dziennik.pl zacytował opinię eksperta od chińskiego prawa żywnościowego Jacka Strzeleckiego.

Zauważył one, że nowe chińskie przepisy nie ograniczają się do żadnego sektora i mogą być użyte wobec wszelkich działań innych państw ograniczających chińskim firmom dostęp do ich rynku. Portal napisał o tych uregulowaniach w kontekście problemów chińskiego koncernu Huawei, który stał się celem amerykańskiej kampanii mającej odciąć go od rynków i kooperantów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Administracja Donalda Trumpa naciskała na władze innych państw w sprawie niedopuszczenia Huawei, telekomunikacyjnego potentata do udziału w tworzeniu w lokalnych sieci 5G. Na początku grudnia rząd Wielkiej Brytanii przyspieszył wejście w życie zakazu instalowania przez operatorów telekomunikacyjnych sprzętu chińskiej firmy. Zapowiedź przewiduje, że zacznie on obowiązywać z końcem września 2021 r., nie zaś od początku 2022 r. Na taki sam krok zdecydowały się wcześniej władze Litwy oraz Szwecji.

Waszyngton wprowadził też ograniczenia w handlu ważnymi technologiami z chińskimi firmami w tym półprzewodnikami. Na początku tego roku nowojorska giełda zadecydowała o usunięciu trzech chińskich spółek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rząd Mateusza Morawieckiego także ulegał na poziomie deklaracji amerykańskiej presji. We wrześniu 2019 roku w czasie wizyty w Polsce wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a polski premier podpisał wraz z nim deklarację dotyczącą budowy sieci 5G o antychińskim ostrzu.

wiadomosci.dziennik.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz