Rosjanie nawiązali kontakt z niemieckim laboratorium IDT Bilogika proponując mu współpracę w produkcji szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS CoV-2.

Niemieckie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Instytut im. Nikołaja Gamalei, który opracował szczepionkę Sputnik V oraz Rosyjski Państwowy Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, który sfinansował badania zwróciłe się do laboratorium IDT Biologika. Jak twierdzi portal Business Insider Rosjanie chcą z pomocą tego laboratorium uruchomić produkcję swojej szczepionki na obszarze landu Saksonia Anhalt, gdzie IDT Biologika ma swoją siedzibę.

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn przyznał, że to sam rząd RFN pośredniczył w nawiązaniu kontaktów między Rosjanami a IDT Biologika. Francuska agencja informacyjna AFP zacytowała przedstawiciela służby prasowej Kremla, który stwierdził, że Sputnik V będzie produkowany w Niemczech “w najbliższej przyszłości”.

Jak do tej pory poza Rosją Sputnik V został dopuszczony do stosowania na Białorusi, w Kazachstanie, Indiach, Korei Południowej i Brazylii. We wtorek renomowane pismo medyczne “Lancet” podało wyniki badań, które określiły bezpieczeństwo preparatu i jego skuteczność na poziomie 91,6 proc.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zadeklarowała już, że każda zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA) szczepionka będzie przyjęta z zadowoleniem na terytorium Niemiec. “Rozmawiałam o tym z rosyjskim prezydentem, przedstawiono nam dziś korzystne dane na temat rosyjskiej szczepionki” – Business Insider zacytował słowa Merkel, która poinformowała również, że niemiecki regulator rynku leków Instytut Paula Ehrlicha “wspierał Rosję” w składaniu wniosku do EMA.

O możliwości produkcji rosyjskiej szczepionki na terytorium swojego państwa mówił w listopadzie przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenko.

businessinsider.com.pl/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    My rosyjskiej nie kupimy pomimo ze bezpieczna i tania bo nie pozwala na to patologiczna rusofobia rzadzacych.”Nasi” politycy nie znają słowa PRAGMATYZM (uczcie się od Orbana ,bo was przerasta jako polityk)i przez to mamy problemy.Już kiedyś o takich powiedział “ktoś” “bardziej nienawidzą Rosję niż kochają Polskę.