Rosjanie nawiązali kontakt z niemieckim laboratorium IDT Bilogika proponując mu współpracę w produkcji szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS CoV-2.

Niemieckie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że Instytut im. Nikołaja Gamalei, który opracował szczepionkę Sputnik V oraz Rosyjski Państwowy Fundusz Inwestycji Bezpośrednich, który sfinansował badania zwróciłe się do laboratorium IDT Biologika. Jak twierdzi portal Business Insider Rosjanie chcą z pomocą tego laboratorium uruchomić produkcję swojej szczepionki na obszarze landu Saksonia Anhalt, gdzie IDT Biologika ma swoją siedzibę.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn przyznał, że to sam rząd RFN pośredniczył w nawiązaniu kontaktów między Rosjanami a IDT Biologika. Francuska agencja informacyjna AFP zacytowała przedstawiciela służby prasowej Kremla, który stwierdził, że Sputnik V będzie produkowany w Niemczech „w najbliższej przyszłości”.

Jak do tej pory poza Rosją Sputnik V został dopuszczony do stosowania na Białorusi, w Kazachstanie, Indiach, Korei Południowej i Brazylii. We wtorek renomowane pismo medyczne „Lancet” podało wyniki badań, które określiły bezpieczeństwo preparatu i jego skuteczność na poziomie 91,6 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zadeklarowała już, że każda zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA) szczepionka będzie przyjęta z zadowoleniem na terytorium Niemiec. „Rozmawiałam o tym z rosyjskim prezydentem, przedstawiono nam dziś korzystne dane na temat rosyjskiej szczepionki” – Business Insider zacytował słowa Merkel, która poinformowała również, że niemiecki regulator rynku leków Instytut Paula Ehrlicha „wspierał Rosję” w składaniu wniosku do EMA.

O możliwości produkcji rosyjskiej szczepionki na terytorium swojego państwa mówił w listopadzie przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenko.

businessinsider.com.pl/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    My rosyjskiej nie kupimy pomimo ze bezpieczna i tania bo nie pozwala na to patologiczna rusofobia rzadzacych.”Nasi” politycy nie znają słowa PRAGMATYZM (uczcie się od Orbana ,bo was przerasta jako polityk)i przez to mamy problemy.Już kiedyś o takich powiedział „ktoś” „bardziej nienawidzą Rosję niż kochają Polskę.