Stolica Afganistanu – Kabul uzyskała szanse na połączenie kolejowe z sąsiednimi Pakistanem i Uzbekistanem.

We wtorek przedstawiciele władz Afganistanu, Pakistanu i Uzbekistanu podpisali porozumienie o budowie linii kolejowej ze stolicy tego ostatniego – Taszkentu do Kabulu i miasta Peszawar na północy Pakistanu. Inwestycja zakłada budowę torów o łącznej długości 573 km.

„Powszechnie wiadomo, że państwa Azji Środkowej i Afganistan nie mają bezpośredniego dostępu do międzynarodowych portów morskich. W związku z tym ponoszą znaczne koszty transportu i tranzytu, które są dwa do trzech razy wyższe niż podobne koszty krajów z wolnym dostępem do transportu morskiego. Problem ten był szczególnie dotkliwy podczas pandemii COVID-19, która nałożyła znaczne ograniczenia na międzynarodowy transport ładunków” – uzasadnił konieczność wielkiej inwestycji wicepremier Uzbekistanu Sardor Umurzakow, którego w środę zacytowała agencja informacyjna Uzreport.

Według uzbeckiego wicepremiera budowa linii kolejowej znacznie skróci czas i obniży koszty transportu towarów między krajami Azji Południowej i Europy przez Azję Środkową.

 

Uzreport przypomina, że jeszcze w zeszłym miesiącu pakistański premier Imran Khan oferował państwom Azji Środkowej swoje porty jako bramę do wyjścia na światowy ocean. Agencja dodaje też, że połączenia z siecią kolejową Pakistanu da tym państwom dostęp także do Iranu i jego dobrze rozwiniętych portów.

Tego rodzaju połączenie będzie miało duże znacznie dla chińskiej strategii “Pasa i szlaku” w ramach której ChRL szuka wyjścia na oceany przez porty Pakistanu i Iranu.

uzreport.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply