Jak poinformował portal The Hill, USA rozpoczęły w środę nalot na talibów w Afganistanie. Nastąpiło to kilka dni po podpisaniu przez administrację Trumpa umowy z talibami.

Rzecznik sił amerykańskich w Afganistanie pułkownik Sonny Leggett poinformował, że działania wojsk amerykańskich zostały podjęte w celu przerwania ataku talibów na punkt kontrolny obsługiwany przez Afgańskie Narodowe Siły Obrony i Bezpieczeństwa (ANDSF).

„USA przeprowadziły 4 marca atak powietrzny przeciwko bojownikom talibskim, w Nahr-e Saraj w Helmand, którzy atakowali punkt kontrolny ANDSF. Był to atak obronny. To był nasz pierwszy ruch przeciwko talibom od 11 dni ”- napisał na Twitterze  Leggett. Zaznaczył, że talibowie tłumaczą swoje działania chęcią wyzwolenia Afganistanu od sił międzynarodowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomniał, że talibowie zobowiązali się do ograniczenia przemocy i zapobiegania eskalacji konfliktu. Zaznaczył także, że strona amerykańska usiłowała kontaktować się z talibami w celu powstrzymania ich ataków na punkty ANDSF. Podkreślił także, że administracja Donalda Trumpa informowała, że USA będą reagowały na działania wymierzone w ich sojuszników.

Ataki na punkty kontrolne ANDSF i reakcja amerykańskiego wojska nastąpiły kilka dni po podpisaniu przez administrację Trumpa i talibów porozumienia, które miało doprowadzić do znacznego wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu.

Do ataków tych doszło także zaledwie kilka godzin po rozmowie telefonicznej Trumpa z przywódcą politycznym Talibanu. Jest nim mułła Abdul Ghani Baradar. Trump stwierdził po rozmowie, że ma „bardzo dobre relacje z mułłą (…)” oraz, że „talibowie pragną skończyć z przemocą”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Sekretarz Obrony USA: Rozpoczynamy wycofywanie naszych wojsk z Afganistanu

Zgodnie z umową podpisaną w sobotę, wojsko USA miało w ciągu 135 dni zmniejszyć liczbę żołnierzy stacjonujących w Afganistanie do 8600. Umowa określa również plan pełnego wycofania się wojsk USA z Afganistanu, który ma nastąpić w ciągu 14 miesięcy. Warunkiem jest dotrzymanie przez talibów zobowiązań.

W zamian za deklarację wycofania wojsk amerykańskich z Afganistanu, talibowie obiecali, że „nie pozwolą żadnemu ze swoich bojowników, także z innych grup, w tym Al-Kaidy, na wykorzystywanie ziemi w Afganistanie, w celu zagrożenia bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Po porozumieniu miały nastąpić w Afganistanie rozmowy między talibami a rządem w Kabulu.

Zobacz także: Opuszczenie Afganistanu nie będzie łatwe

thehill.com / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz