Były współpracownik CIA Edward Snowden otrzymał prawo stałego pobytu w Rosji – informuje Interfax.

Jak podał w czwartek Interfax, powołując się na adwokata Snowdena Anatolija Kuczeriena, Snowden uzyskał prawo do bezterminowego pobytu w Rosji. „Dzisiaj służby migracyjne Federacji Rosyjskiej przyznały Snowdenowi prawo pobytu w Rosji na czas nieokreślony” – powiedział prawnik Amerykanina.

Kuczerien wyjaśnił, że uzyskanie przez jego klienta prawa do stałego pobytu stało się możliwe po zmianach w ustawodawstwie migracyjnym Federacji Rosyjskiej w 2019 roku.

Adwokat zwrócił uwagę, że Snowden złożył wniosek o pobyt stały w Rosji jeszcze w kwietniu br. Jego zdaniem wniosek był rozpatrywany tak długo w związku z utrudnieniami w pracy administracji państwowej spowodowanymi pandemią koronawirusa.

Na pytanie, czy Snowden zamierza uzyskać rosyjskie obywatelstwo, Kuczerien odpowiedział, że „na razie nie ma takiej kwestii”.

Edward Snowden, były współpracownik CIA, w 2013 roku wyjawił, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) inwigiluje rozmowy telefoniczne i pocztę elektroniczną obywateli USA i innych państw na gigantyczną skalę. Ścigany przez amerykańskie organa ubiegał się o azyl w 20 państwach. Ostatecznie pozostał w Rosji, gdzie otrzymał azyl tymczasowy. Od tego czasu mieszkał w tym państwie okresowo odnawiając zezwolenie na pobyt.

Jak pisaliśmy, we wrześniu br. amerykański Sąd Apelacyjny orzekł, że program inwigilacyjny NSA, który ujawnił Snowden, był niezgodny z prawem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Donald Trump rozważa ułaskawienie Snowdena

Kresy.pl / Interfax

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz