Były pracownik NSA Edward Snowden złożył przysięgę i otrzymał rosyjski paszport, przekazał w piątek agencji prasowej Tass prawnik Snowdena.

Jak poinformowała agencja prasowa Tass, były pracownik NSA Edward Snowden złożył przysięgę i otrzymał rosyjski paszport.

„Tak, otrzymał paszport. Złożył przysięgę” – powiedział Kucherena w odpowiedzi na pytanie, czy Snowden otrzymał rosyjski paszport, dodając, że wcześniej osobiście spotkał się ze Snowdenem.

Prawnik powiedział również, że żona Snowdena obecnie składa również wymagane dokumenty dotyczące rosyjskiego obywatelstwa. Snowden i amerykańska akrobatka i blogerka Lindsay Mills pobrali się w Moskwie w 2017 roku.

Snowden to uzdolniony informatyk i współpracownik czołowej amerykańskiej specsłużby – Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA). Jej czołowi funkcjonariusze publicznie deklarowali, że NSA nigdy świadomie nie gromadziła danych z prywatnych rozmów telefonicznych, dopóki Snowden nie ujawnił dowodów takich działań w 2013 roku.

Zdradził m.in. działanie programu masowej inwigilacji PRISM, w ramach którego z NSA współpracowali tacy amerykańscy giganci cyfrowi, tacy jak Microsoft (Hotmail), Google (Gmail i YouTube), Yahoo!, Facebook, Skype, AOL, Apple Inc. i Paltalka. Obiektem inwigilacji NSA byli zwykli obywatele, ale też czołowi politycy, także z państw oficjalnie sprzymierzonych z USA jak kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Po ujawnieniu procederu funkcjonariusze wywiadu przekonywali opinię publiczną, że program inwigilacji odegrał kluczową rolę w walce z terroryzmem. Jednak Sąd Apelacyjny w USA stwierdził, że twierdzenia NSA były „niezgodne z zawartością akt tajnych”, a program naruszył ustawę o nadzorze nad wywiadem zagranicznym.

Sam Snowden zbiegł początkowo do Hongkongu, a następnie poleciał do Moskwy. Ponieważ władze USA anulowały mu paszport spędził pewien czas w strefie tranzytowej portu lotniczego Moskwa-Szeremietiewo, a następnie został wpuszczony do Rosji i otrzymał tam azyl.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz