Sygnalista, który ujawnił skalę inwigilacji prowadzone przez amerykańskie służby specjalne i schronił się w Rosji otrzymał jej obywatelstwo.

Informację taką podała agencje informacyjna TASS powołując się na zarządzenie prezydenta Rosji opublikowane na oficjalnej stronie internetowej jego administracji. Z treści zarządzenia opublikowanego w poniedziałek wynika, że Edward Snowden otrzymał obywatelstwo Federacji Rosyjskiej wraz z szeregiem innych osób, które w poczet obywateli postanowił przyjąć sam Władimir Putin.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Snowden to uzdolniony informatyk i współpracownik czołowej amerykańskiej specsłużby – Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA). Jej czołowi funkcjonariusze publicznie deklarowali, że NSA nigdy świadomie nie gromadziła danych z prywatnych rozmów telefonicznych, dopóki Snowden nie ujawnił dowodów takich działań w 2013 roku.

Zdradził m.in. działanie programu masowej inwigilacji PRISM, w ramach którego z NSA współpracowali tacy amerykańscy giganci cyfrowi, tacy jak Microsoft (Hotmail), Google (Gmail i YouTube), Yahoo!, Facebook, Skype, AOL, Apple Inc. i Paltalka. Obiektem inwigilacji NSA byli zwykli obywatele, ale też czołowi politycy, także z państw oficjalnie sprzymierzonych z USA jak kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Po ujawnieniu procederu funkcjonariusze wywiadu przekonywali opinię publiczną, że program inwigilacji odegrał kluczową rolę w walce z terroryzmem. Jednak Sąd Apelacyjny w USA stwierdził, że twierdzenia NSA były „niezgodne z zawartością akt tajnych”, a program naruszył ustawę o nadzorze nad wywiadem zagranicznym.

Sam Snowden zbiegł początkowo do Hongkongu, a następnie poleciał do Moskwy. Ponieważ władze USA anulowały mu paszport spędził pewien czas w strefie tranzytowej portu lotniczego Moskwa-Szeremietiewo, a następnie został wpuszczony do Rosji i otrzymał tam azyl.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz