Japoński konsul został zatrzymany we Władywostoku przez agentów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Zatrzymany to Motoki Tatsunori, konsul do spraw politycznych z placówki konsularnej w dalekowschodnim rosyjskim mieście, położonym nad Morzem Japońskim, którego przeciwległe wybrzeże zakreślają Wyspy Japońskie, podała za FSB agencja informacyjna RIA Nowosti.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

950 PLN    (4.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W wyniku działań operacyjno-rozpoznawczych japoński dyplomata został zatrzymany na gorącym uczynku, [w chwili] gdy otrzymywał za pieniądze informacje poufne o aktualnych aspektach współpracy Rosji z jednym z krajów regionu Azji i Pacyfiku, wpływie zachodnich sankcji na sytuacji gospodarczej w Kraju Nadmorskim” – agencja zacytowała fragment oświadczenia FSB.

Służba opublikowała również nagranie wideo, na którym ma być przedstawiony moment odbierania przez japońskiego konsula poufnych dokumentów, oraz późniejsze przesłuchanie w siedzibie lokalnego FSB, w trakcie którego Motoki miał przyznać się do zarzucanego mu czynu. Służba uznała go za prowadzącego działania szpiegowskie.

Dyplomacja rosyjska przedstawiła władzom Japonii oficjalny protest, a schwytany konsul został uznany za personę non grata i otrzymał polecenie opuszczenia terytorium Rosji w ciągu 48 godzin.

Czytaj także: Niemiecki oficer oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz