W czwartek w Dusseldorfie stanął przed sądem były niemiecki oficer rezerwy Ralph G. – mężczyzna został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji – poinformowała stacja BBC.

Jak poinformowała stacja BBC, W czwartek w Dusseldorfie stanął przed sądem były niemiecki oficer rezerwy Ralph G. – mężczyzna został oskarżony o szpiegostwo na rzecz Rosji.

Według miejscowych prokuratorów podejrzany dostarczył rosyjskim agentom zarówno dokumenty, jak i informacje o oddziałach niemieckich. Działo się to od października 2014 roku do marca 2020 roku, kiedy był zastępcą dowódcy jednostki.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Uważamy, że oskarżony kontaktował się z rosyjskim wywiadem GRU za pośrednictwem kilku osób, między innymi w ambasadzie Rosji w Berlinie, powiedział w sądzie prokurator federalny Gerd Kaiser. Według niemieckiej prokuratury, ze względu na obowiązujące przepisy, nie można ujawnić pełnego nazwiska oskarżonego.

Niemiecka prokuratura federalna oskarżyła również Ralpha G. o przekazywanie rosyjskim agentom informacji o Nord Stream 2, rurociągu należącym do rosyjskiego giganta gazowego Gazpromu. Ponadto podejrzany miał przekazać rosyjskim tajnym służbom dane osobowe i kontaktowe wysokich rangą oficerów wojskowych i prominentnych menedżerów korporacji.

Ralph G. został również oskarżony o pomoc Rosjanom w zrozumieniu polityki obronnej USA i krajów NATO. „Nie mogliśmy znaleźć dowodów, że zapłacono mu za tę informację. Jednak zbyt podejrzane było to, że był zapraszany na wiele oficjalnych wydarzeń w Rosji” – powiedział Gerd Kaiser.

Zobacz też: W Kosowie zatrzymano rosyjską dziennikarkę pod zarzutem szpiegostwa

Ralph G. nie złożył oświadczenia w czwartek i powiedział, że złoży je na następnej rozprawie 1 września. Jeśli zostanie skazany, grozi mu do 10 lat więzienia. Po aresztowaniu w 2020 roku Ralph G przyznał się do udzielania informacji Rosjanom, ale twierdzi, że nie wiedział, że jego kontakty pracowały dla GRU.

Proces przed Sądem Okręgowym w Dusseldorfie ma trwać kilka miesięcy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz