Były współpracownik CIA od lat przebywający w Rosji Edward Snowden ogłosił zamiar ubiegania się o rosyjskie obywatelstwo.

Snowden, który znalazł w Rosji azyl po tym, jak w 2013 ujawnił program inwigilacji rozmów telefonicznych i poczty elektronicznej amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), w niedzielę ogłosił zamiar ubiegania się wraz z żoną o rosyjskie obywatelstwo .„Po latach rozłąki z rodzicami, moja żona i ja nie chcemy być oddzieleni od naszego syna. Dlatego w dobie pandemii i zamkniętych granic ubiegamy się o podwójne obywatelstwo Stanów Zjednoczonych i Rosji” – napisał na Twitterze Snowden.

Jak podaje Interfax, wcześniej prawnik Snowdena Anatolij Kuczeriena ujawnił, że Snowden wkrótce zostanie ojcem. „Wczoraj spotkaliśmy się z Edwardem, który przekazał mi dobre wieści. Pod koniec grudnia on i jego żona spodziewają się pojawienia się ich pierwszego dziecka” – powiedział Kuczeriena 29 października w wywiadzie dla Interfaxu.

Po urodzeniu dziecko Snowdenów będzie miało rosyjskie obywatelstwo.

Snowden dodał, że wraz z żoną Lindsay “pozostaną Amerykanami” i będą wychowywać syna zgodnie z wartościami, które kochają – włącznie z wolnością wyrażania opinii. Napisał też, że nie może doczekać się powrotu do USA i spotkania z rodziną.

Edward Snowden, były współpracownik CIA, w 2013 roku wyjawił, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) inwigiluje rozmowy telefoniczne i pocztę elektroniczną obywateli USA i innych państw na gigantyczną skalę. Ścigany przez amerykańskie organa ubiegał się o azyl w 20 państwach. Ostatecznie pozostał w Rosji, gdzie otrzymał azyl tymczasowy. Od tego czasu mieszkał w tym państwie okresowo odnawiając zezwolenie na pobyt. W październiku br. Snowden uzyskał prawo do bezterminowego pobytu w Rosji.

Jak pisaliśmy, we wrześniu br. amerykański Sąd Apelacyjny orzekł, że program inwigilacyjny NSA, który ujawnił Snowden, był niezgodny z prawem.

Kresy.pl / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply