Anders Thornberg, szef szwedzkiej policji, oświadczył w wywiadzie dla “FT”, że demokracja w Szwecji może być zagrożona, jeżeli państwu nie uda się opanować przemocy gangów oraz powstrzymać rozwoju społeczeństw równoległych.

Zdaniem Thornberga Szwecja stoi w obliczu zagrożenia, które stale rośnie. Walki pomiędzy rywalizującymi ze sobą gangami doprowadzają do strzelanin oraz eksplozji bomb, a rodzinne klany zacieśniają kontrolę nad niektórymi obszarami. “To jeszcze nie jest zagrożenie dla naszej demokracji, ale jeśli mamy do czynienia z pewnymi grupami stojącymi poza społeczeństwem, to będziemy mieć ogromny problem” – zaznaczył szef szwedzkiej policji, cytowany w poniedziałek przez Polską Agencję Prasową (PAP).

“FT”  zwraca uwagę, że Szwecja w ostatnich latach boryka się z falą strzelanin, atakami granatów oraz eksplozji bomb, zwłaszcza na terytoriach zdominowanych przez imigrantów – m.in. na przedmieściach Sztokholmu, Malmoe oraz Goeteborga.

Zobacz także: Szwecja: Goeteborg opanowany przez gangi, w tym ze środowisk imigrantów

Zdaniem policji w Szwecji istnieje 60 tzw. terytoriów zagrożonych, w przypadku których większość mieszkańców jest urodzona za granicą lub ma dwoje rodziców z zagranicy. “Pozwolenie na rozwój takich przedmieść jest porażką szwedzkiego społeczeństwa” – podkreślił Thornberg.

Dodał, że niepowodzeniem jest “niski poziom szkolnictwa, poczucie wykluczenia, bezrobocie, brak wzorców do naśladowania”. “Ci młodzi mężczyźni (członkowie gangów przyp. PAP) muszą otrzymać pomoc, ale jeśli nie integrują się, muszą ponieść konsekwencje. Czasami zbyt miękko ich traktujemy” – podkreślił.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zwrócił uwagę, że szwedzkie społeczeństwo w coraz większym stopniu zauważa problem.

Thornberg odniósł się też do twierdzeń sugerujących, że gangi przeniknęły do niektórych partii politycznych, zwłaszcza na szczeblu lokalnym. “To może być problem, musimy być świadomi, musimy uważać” – odpowiedział.

Zobacz także: Gangi imigrantów terroryzują Szwecję

pap / forsal.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply