Prezydent Donald Trump poinformował w sobotę, że rozważa ułaskawienie Edwarda Snowdena, byłego pracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA – obecnie mieszkającego w Rosji – którego spektakularne przecieki wstrząsnęły amerykańskim wywiadem w 2013 roku.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Retures, prezydent Donald Trump poinformował w sobotę, że rozważa ułaskawienie Edwarda Snowdena, informatyka i byłego pracownika Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA, który obecnie przebywa w Rosji ukrywając się przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości.

Prezydent ujawnił swoje przemyślenia podczas wywiadu udzielonego New York Post, w którym powiedział o Snowdenie, że „jest wiele osób, które myślą, że nie jest traktowany sprawiedliwie” przez amerykańskie organy ścigania. Edward Snowden ujawnił na łamach prasy kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów NSA, co opisane zostało przez prasę jako największy wyciek danych informacji w historii USA.

Władze USA od lat chciały powrotu Snowdena do Stanów Zjednoczonych, aby stanął przed sądem karnym pod zarzutem szpiegostwa wniesionym w 2013 roku. Snowden uciekł ze Stanów Zjednoczonych i otrzymał azyl w Rosji po tym, jak w ujawnił tajne pliki organizacjom prasowym, które ujawniły rozległe krajowe i międzynarodowe operacje nadzoru przeprowadzone przez NSA.

Krótko po przeciekach Trump wyraził zgoła odmienne zdanie na temat działalności Snowdena, nazywając go „szpiegiem, którego należy stracić”.

„Zacznę się temu przyglądać” – zapowiedział Trump dziennikarzowi w kontekście możliwego ułaskawienia, podczas konferencji prasowej w swoim klubie golfowym Bedminster w New Jersey.

Trump uważa, że ​​Amerykanie zarówno na lewicy, jak i na prawicy są podzieleni w kwestii Snowdena. „Wydaje się, że to podzielona kwestia” – przekonywał dziennikarzy. „Wiele osób uważa, że ​​powinien być traktowany inaczej. A inni myślą, że zrobił bardzo złe rzeczy”.

Niektórzy obywatele chwalili Snowdena za ujawnienie niezwykłego zakresu amerykańskich cyfrowych operacji szpiegowskich, w tym krajowych programów szpiegowskich, o których wyżsi urzędnicy amerykańscy publicznie twierdzili, że nie istnieją. Ewentualne ułaskawienie nie jest po myśli wielu członków amerykańskiej społeczności wywiadowczej, której niektóre z najważniejszych tajemnic zostały ujawnione. Trump ostro skrytykował byłych przywódców amerykańskiej społeczności wywiadowczej i FBI.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych złożył we wrześniu ubiegłego roku pozew przeciwko Snowdenowi, twierdząc, że jego niedawno opublikowane wspomnienia „Pamięć Nieulotna” naruszyły umowy o zachowaniu poufności.

Departament Sprawiedliwości uważa, że Snowden opublikował książkę bez przedłożenia jej agencjom wywiadowczym do przeglądu, dodając, że przemówienia wygłoszone przez Snowdena również naruszały umowy o nieujawnianiu.

Zobacz też: Putin w nowym filmie Olivera Stone’a: Snowden postąpił źle, ale nie jest zdrajcą [+VIDEO]

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply