Polska i Węgry zapowiedziały, że zaskarżą do TSUE mechanizm “pieniądze za praworządność”. Sprawę skomentował niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth (SPD). Podkreślił, że nie martwi się o wyrok.

Niemiecki minister ds. europejskich Michael Roth przyjmuje ze spokojem zapowiedzi Polski i Węgier, sugerujące chęć zaskarżenia mechanizmu “pieniądze za praworządność” do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). “Mam bardzo, bardzo duże zaufanie do TSUE jako instytucji chroniącej wartości europejskie” – oświadczył Roth, cytowany w piątek przez niemiecki portal nuernberger-blatt.de.

“Tak TSUE orzekał zawsze w ostatnich latach i dekadach, więc nie boję się też tej decyzji” – dodał.

Na początku grudnia szefowie 27 rządów i państw UE uzgodnili rekordowy budżet Unii, m.in. wprowadzony przez niemiecką prezydencję mechanizm “pieniądze za praworządność”. Przewiduje on cięcia funduszy unijnych w przypadku naruszenia “zasad praworządności”.

Warszawa i Budapeszt zrezygnowały z weta, jednak zapowiedziały skargę do TSUE.

“Cieszę się, że mamy teraz szansę, aby TSUE w sposób wiążący wyjaśnił, że chodzi o instrument zgodny z traktatami” – oświadczył Roth.

“Teraz praworządność nas dzieli, a musi nas jednoczyć. Mamy tu znaczny deficyt wiarygodności” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Odnosząc się m.in. do zarzutów przeciwko UE ze strony Węgier i Polski, Roth powiedział, że “propagowanie rządów prawa” jest “obowiązkiem dla wszystkich, a nie ideologią”. “Wartości, o których mówimy, które opierają się na art. 2 traktatów UE i do których przestrzegania zobowiązały się wszystkie państwa członkowskie, są uniwersalne i nie różnią się w zależności od kierunków, nie ma więc interpretacji zachodniej, wschodniej czy śródziemnomorskiej” – powiedział. Wyraził opinię, że niedopuszczalne jest “pożegnanie się z tymi wartościami i podstawowymi zasadami poprzez odwoływanie się do narodowych tradycji i kultur”.

nuernberger-blatt.de / afp.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply