Kazachstan przeciw używaniu EAES do odpowiedzi na sankcje państw zachodnich

Kazachstan wyraził swój sprzeciw wobec planów odpowiedzi na zachodnie sankcje przeciw Rosji i Białorusi z poziomu Eurazjatyckiego Związku Gospodarczego.

W swoim stanowisku Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kazachstanu sprzeciwiło się “upolitycznianiu” Związku. “Kazachstan stoi na stanowisku, że procesy integracyjne w ramach EAES mają ściśle ekonomiczny charakter. Tradycyjnie zaznaczamy niedopuszczalność przydzielania organom integracji eurazjatyckiej nie swoistych [im] funkcji” – zacytował w sobotę portal Naviny.by.

“W kontekście omawiania inicjatyw wychodzących poza ramy kwestii regulowania traktatu o EAES, w tym o zastosowaniu środków odpowiedzi na działania sankcyjne państw trzecich, wychodzimy od tego, że sankcje Zachodu mają u swojej podstawy przede wszystkim motywy polityczne i skierowane są przeciwko oddzielnym państwom, a nie przeciw całemu EAES” – zaznaczyła kazachstańska dyplomacja.

“Zaznaczamy, że Republika Kazachstanu nie prowadzi żadnych rozmów o “skonsolidowanych środkach” państw EAES w odpowiedzi na sankcje innych państw. W pracy z partnerami w ramach integracji eurazjatyckiej dyskusja może być prowadzona tylko o wspólnych działaniach w celu niedopuszczenia negatywnego wpływu takich sankcji na rozwój społeczno-gospodarczy naszych państw.” – podsumował MSZ środkowoazjatyckiego państwa, które pierwotnie było pierwszym promotorem integracji eurazjatyckiej i jednym z państw założycielskich EAES.

Stanowisko MSZ Kazachstanu można potraktować jako odpowiedź na czwartkową wypowiedź rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych Aleksandra Pankina, który zapowiadał właśnie “skonsolidowaną odpowiedź” całego EAES na sankcje jakie w ostatnim okresie państwa Unii Europejskiej i USA nakładają na Białoruś i Rosję. Jeszcze 21 maja o tym, że odpowiedź taka jest opracowywana na szczeblu Związku na wniosek Białorusi powiedział rosyjski wicepremier Igor Pietraszenko.

naviny.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply