USA wznowią kolejne sankcje wobec Białorusi

Nominowana na ambasador USA w Mińsku Julie Fisher poinformowała o kolejnych sankcjach jakie Waszyngton zacznie stosować wobec Białorusi.

Fisher spotkała się w poniedziałek z liderką białoruskiej opozycji Swietłaną Tichanowską. W trakcie tego spotkania amerykańska dyplomatka poinformowała o odwieszeniu sankcji wobec dziewięciu białoruskich przedsiębiorstw. Jako pierwsza informację tę podała służba prasowa Tichanowskiej za którą przytoczył ją portal Tut.by.

Spis przedsiębiorstw objętych amerykańskimi sankcjami został już opublikowana na stronie internetowej Departamentu Skarbu USA. Są wśród nich: Białoruski Naftowy Dom Handlowy, Biełnieftiechim, Biełnieftiechim USA, Biełszyna, Grodno Azot, Grodno Chimwołokno, Lakokraska, Naftan, Połock Stiekłowołokno.

Sankcje na te przedsiębiorstwa zostały zawieszone jeszcze w 2016 r. w czasie ocieplenia relacji na linii Waszyngton-Mińsk. Teraz zostały przywrócone. Według współpracowników Tichanowskiej firmy amerykańskie i z państw trzecich mają 45 dni na zaprzestanie współpracy z wymienionych białoruskimi przedsiębiorstwami by uniknąć objęcia sankcjami.

Sankcje mogą być bolesne dla Białorusi bo objęły państwowe przedsiębiorstwa kluczowego dla jej gospodarki sektora naftowego. Sektor ten generuje znaczną część przychodów eksportowych oraz dochodów budżetu państwa.

Po zeszłorocznych wyborach prezydenckich kiedy to Aleksandr Łukaszenko nakazał brutalne tłumienie protestów obywateli kwestionujących oficjalny wynik wyborczy, władze USA zareagowały umiarkowanie. Jesienią wprowadziły sankcje łagodniejsze niż te, które obowiązywały przed 2016 r. Jednak w ostatnich tygodniach relacje amerykańsko-białoruskie znacznie się pogorszyły. Łukaszenko oskarżył CIA o przygotowywanie zamachu stanu w jego państwie, który miał zakładać zabicie jego i jego synów.

tut.by/home.treasury.gov/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz