Ukraińskie oddziały mogą już korzystać z nowych amerykańskich pocisków przeciwpancernych Javelin w dowolnym miejscu w kraju i przeciwko dowolnej armii, w tym we wschodnim regionie Donbasu, o ile robią to w celu obrony – poinformował we wtorek portal The Drive.

Jak poinformował we wtorek portal The Drive, ukraińskie wojsko będzie mogło używać przekazanych przez USA pocisków przeciwpancernych Javelin niezależnie od miejsca. To oznacza, że ograniczenia nałożone wcześniej są już nieważne, więc pociski będą mogły być użyte w Donbasie.

Ukraińska armia wkrótce przygotuje się do wysłania jednostek wyposażonych w Javeliny na linię frontu. Władze ukraińskie poinformowały także niedawno, że według ich szacunków Rosja ma w Donbasie co najmniej 481 różnych czołgów, a także inną ciężką broń.

Zobacz też: Ukraina kupuje więcej amerykańskich pocisków przeciwpancernych Javelin

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Armia ukraińska po raz pierwszy otrzymała partię pocisków, znanych również jako FGM-148, w 2018 r. Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa opóźniła dostarczenie drugiej transzy do końca 2019 roku. W przeszłości informowano, że zgodnie z warunkami umowy eksportowej z rządem USA armia ukraińska może wykorzystywać te pociski przeciwko siłom rosyjskim tylko w przypadku jawnej inwazji na zachód od Donbasu. Nie jest jasne, kiedy obecna polityka weszła w życie.

„Urzędnicy amerykańscy poinformowali CNN, że nie ma żadnych ograniczeń geograficznych, w których Ukraina może rozmieścić dostarczone przez USA pociski przeciwczołgowe Javelin w ramach warunków umowy, o ile broń jest używana „defensywnie” – poinformował Ryan Browne w swoim poście na Twitterze. Nie sprecyzowano jednak co oznacza słowo „defensywnie”.

Zobacz też: Washington Post: Trump zdecydował o sprzedaży Ukrainie broni śmiercionośnej. „USA przekroczyły Rubikon”

Nawet jeśli Ukraina przyjmie bardziej restrykcyjną definicję „użycia w obronie”, pociski nadal będą oferować ukraińskim żołnierzom na linii frontu znaczny wzrost siły ognia. Javelin to niezwykle sprawny, przenośny kierowany pocisk przeciwczołgowy, który ma również wykazaną zdolność do zwalczania żołnierzy za osłoną, a nawet niskich i wolno latających samolotów i śmigłowców.

O zamiarze wysłania Javelinów do strefy konfliktu poinformował szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Rusłan Chomczak w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla agencji „Armijainform”. Chomczak zapytany o gotowość ukraińskiej armii do użycia wyrzutni Javelin oraz tureckich dronów Bayraktar odpowiedział, że jedna z brygad, która kończy przygotowania do wykonywania zadań w tzw. strefie OOS (czyli na froncie w Donbasie), przechodzi intensywne szkolenia z obsługi Javelinów. „Osobiście chcę się upewnić, że nasi żołnierze mogą skutecznie używać tego przeciwpancernego systemu” – przekazał gen. Chomczak.

Kresy.pl/The Drive

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz