Na Ukrainę trafią karabiny snajperskie o wartości 41,5 mln dolarów – twierdzi Washington Post.

Amerykańska administracja wydała zgodę sprzedaż Ukrainie broni „śmiercionośnej”. Jest to pierwsza tego rodzaju decyzja. – podał w środę Washington Post.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

170 PLN    (0.77%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Publicysta WP Josh Rogin napisał, że urzędnicy administracji Donalda Trumpa potwierdzili, że Departament Stanu zatwierdził w tym miesiącu sprzedaż Ukranie na zasadach komercyjnych karabinów snajperskich typu M107A1 o wartości 41,5 mln dolarów. Jak napisano, ukraińskie siły zbrojne walczące z separatystami w Donbasie, wymagają w tym zakresie uzbrojenia szczególnego wsparcia. Jednocześnie poinformowano o braku zgody na eksport cięższej broni, o którą prosi ukraiński rząd, takiej jak pociski przeciwpancerne Javelin.

Szef senackiej komisji spraw zagranicznych Bob Corker pochwalił administrację za tę decyzję. „Jestem zadowolony, że administracja zaaprobowała sprzedaż defensywnej [sic!] broni śmiercionośnej na Ukrainę” – powiedział senator, który w 2014 roku wsparł decyzję Kongresu o udzieleniu Ukrainie wsparcia wojskowego w postaci broni „śmiercionośnej”. Decyzja ta nie była jednak do tej pory realizowana przez administrację.

Rogin twierdzi także, powołując się na rzecznika Departamentu Stanu, że decyzja o sprzedaży karabinów jest jednorazowa i nie musi oznaczać zmiany amerykańskiego podejścia do uzbrajania Ukrainy. Miała ona zostać podjęta przez osobiście Trumpa po konsultacji z sekretarzem obrony Mattisem i sekretarzem stanu Tillersonem. Niemniej, zdaniem cytowanego przez niego, niewymienionego z nazwiska urzędnika Kongresu, decyzja ta oznacza przekroczenie granicy, która dotychczas nie była naruszana.

Przekroczyliśmy Rubikon, to jest broń śmiercionośna i przewiduję, że za tym pójdzie więcej [broni] – cytuje jego słowa Rogin. O tym, że amerykańska administracja zdaje sobie sprawę z wagi tego kroku może znaczyć fakt, że nie został on ogłoszony publicznie. Zdaniem Rogina decyzja o sprzedaży Ukrainie broni śmiercionośnej może pogorszyć stosunki amerykańsko-rosyjskie.

CZYTAJ TAKŻE: Trump podpisał budżet obronny USA – są pieniądze dla Ukrainy i na wschodnią flankę NATO

Kresy.pl / Washington Post

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz