Ukraina może otrzymać pomoc wojskową o wartości 350 mln dolarów, w tym na “śmiercionośną broń o charakterze defensywnym”. 4,6 mld dolarów przeznaczono na “Europejską Inicjatywę Powstrzymywania”.

Prezydent USA Donald Trump podpisał we wtorek National Defense Authorization Act – budżet obronny Stanów Zjednoczonych na 2018 rok. Dokument przewiduje wydatki na wojsko w wysokości 700 mld dolarów, o jedną dziesiątą więcej niż obecnie. Budżet Pentagonu ma wynieść 634 mld dolarów, pozostałą kwotę pochłoną operacje wojskowe poza granicami USA – m.in. w Afganistanie, Iraku i Syrii.

Jak podaje Polskie Radio, budżet zakłada zwiększenie liczebności amerykańskiej armii o 20 tys. żołnierzy, podniesienie płac w wojsku, zakup nowych okrętów i samolotów, w tym 90 wielozadaniowych myśliwców F-35. O 4 mld dolarów podniesiono także budżet Pentagonu na systemy obrony przeciwrakietowej.

Jak podają ukraińskie media, budżet przewiduje również wyasygnowanie 350 mln dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy, w tym śmiercionośną broń o charakterze obronnym taką jak radiolokacyjne środki obrony przeciwlotniczej oraz morskiej, środki zwalczania min morskich, a także statki obrony przybrzeżnej. Dokument przewiduje także wydzielenie środków na potrzeby rehabilitacji rannych ukraińskich żołnierzy w amerykańskich ośrodkach medycznych oraz szkolenie ukraińskich specjalistów medycznych w tym zakresie. Jednakże, jak podaje agencja UNIAN, wypłata połowy z przydzielonej Ukrainie kwoty jest uzależniona od „stwierdzenia przez sekretarza ds. obrony USA, że Ukraina podjęła istotne działania na rzecz reform instytucjonalnych w zakresie obronności, mających krytyczne znaczenie dla podtrzymania zdolności rozwiniętych dzięki pomocy w zakresie bezpieczeństwa”.

Według agencji Ukrinform, budżet obronny USA przewiduje także wydanie 4,6 mld dolarów w ramach „Europejskiej Inicjatywy Powstrzymywania” mającej na celu wsparcie wschodniej flanki NATO oraz rozwój potencjału militarnego USA w Europie, 100 mln dolarów na wsparcie zdolności obronnych państw bałtyckich oraz 58 mln dolarów na „odpowiedź na naruszanie przez Rosję umów o redukcji zbrojeń”.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie budują na Ukrainie bazę dla ukraińskiej floty [+FOTO]

Kresy.pl / Interia / Polskie Radio / UNIAN / Ukrinform / Głos Ameryki

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    No to wychodzi na to ,że jankesom nie zależy na wygaszeniu konfliktu w państwie na wschód od Buga.A poza tym, ze środków przeznaczonych Ukrainie na zakup broni ma być wyodrębniona suma dla amerykańskich ośrodków medycznych, w których leczą banderowców rannych w Donbasie.Szkoda ,że nie pomyślano o Polsce w której rehabilitowano kilkuset rannych.Ciekawe skąd pochodziła kasa na te usługi medyczne ?