Według agencji Bloomberg i Reuters, Ukraina kupuje od Stanów Zjednoczonych 150 pocisków przeciwpancernych systemu Javelin oraz dwie wyrzutnie, wartości 39 mln dolarów. W tym tygodniu transakcję ma formalnie zaaprobować Kongres.

We wtorek agencja Bloomberg poinformowała, powołując się na trzech znających sprawę oficjeli, że amerykański Departament Stanu wyraził zgodę, a Kongres USA nieformalnie zaaprobował sprzedaż Ukrainie dodatkowych systemów przeciwpancernych Javelin wartych 39 mln dolarów.

Według jednego ze źródeł Bloomberga, chodzi o 150 pocisków kierowanych oraz dwie dodatkowe wyrzutnie. Wszyscy rozmówcy agencji chcieli zachować anonimowość z uwagi na to, że wówczas decyzja nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona. Ukraina wnioskowała o nie na początku lata tego roku. W 2018 roku Amerykanie sprzedali Ukraińcom ponad 200 pocisków i 37 wyrzutni systemu przeciwpancernego Javelin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zaznaczono, że sprzedaż nowej partii Javelinów jest niezależna od pomocy wojskowej dla Ukrainy wartej 250 mln dol. (łącznie z innymi zobowiązaniami – ponad 390 mln dol.), zaaprobowanej przez Kongres USA. Została ona później wstrzymana przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa, w odblokowana miesiąc po jego rozmowie z prezydentem Ukrainy z 25 lipca br., która stała się przyczyną afery w Stanach Zjednoczonych. Włodymyr Zełenski mówił wówczas m.in. że Ukraińcy są „prawie gotowi, by kupić więcej systemów Javelin”, na co Trump miał miał odpowiedzieć, że chciałby, żeby ukraiński prezydent wyświadczył Amerykanom „przysługę”.

Jak informowaliśmy, tydzień temu zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Biały Dom odtajnił treść lipcowej telefonicznej rozmowy między Donaldem Trumpem a ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Sprawa wzbudziła kontrowersje, bowiem wyciekły informacje, iż Trump domagał się w jej trakcie wszczęcia przez ukraińską prokuraturę postępowania wobec Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta USA, Joe Bidena ubiegającego się o nominację Partii Demokratycznej do wyborów prezydenckich. Media twierdziły, że Trump wstrzymał pomoc wojskowo-finansową dla Kijowa, żeby przymusić tamtejsze władze do działania ws. Bidenów. Sprawa doprowadziła do wszczęcia przez Izbę Reprezentantów procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa.

Przeczytaj: Afera Trumpa: Tajne spotkanie wysłannika amerykańskiego prezydenta z prokuratorem generalnym Ukrainy w Warszawie

Urzędnicy departamentu obrony zaznaczają, że 214 mln dol. ze wspomnianej kwoty musi zostać przeznaczone na zakup sprzętu wojskowego dla Ukrainy, ale oficjalnie nie podano, o jakie wyposażenie chodzi. Nieoficjalne doniesienia mówią m.in. o zaawansowanych karabinach snajperskich kal. .50 cala, gogle noktowizyjne, granatniki ręczne i dodatkowe radary przeciw-artyleryjskie. Jeśli teraz kongresmeni dadzą formalną zgodę w ciągu 30 dni, to zakup Javelinów zostanie pokryty ze środków ukraińskich. Anonimowi oficjele zwracają uwagę, że nie ma dowodów na to, że sprzedaż tej broni została wstrzymana przez Amerykanów.

Według agencji Reuters, umowa o sprzedaży Ukrainie pocisków Javelin została sfinalizowana pod koniec czerwca lub na początku lipca br. Jako pierwszy wspominał o niej charge d’affaires ambasady Stanów Zjednoczonych w Kijowie William Taylor. Na początku sierpnia poinformował on, że władze w Kijowie zwróciły się do USA z prośbą o sprzedaż większej liczby tych pocisków.

Czytaj także: Polska chce kupić od USA systemy przeciwpancerne Javelin i pozyskać kolejne Herculesy

Bloomberg / Reuters / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz