Sankcje wobec Rosji. MSZ Chin zabiera głos

Chiny skrytykowały w środę zachodnie sankcje wobec Rosji. Rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying wyraziła opinię, że „Chiny nigdy nie uznawały sankcji za najlepszą metodę rozwiązywania problemów”.

Rzeczniczka chińskiego MSZ została zapytana w środę, czy Chiny rozważają zastosowanie sankcji wobec Rosji. „Uważamy, że sankcje nie są skutecznym sposobem rozwiązywania problemów” – oświadczyła Hua Chunying, cytowana przez CNN. Wyraziła opinię, że obie strony powinny szukać rozwiązania w drodze dialogu i negocjacji.

„Czy poprzednie sankcje rozwiązały problem? Czy świat jest lepszy dzięki sankcjom USA? Czy Europa będzie bezpieczniejsza w wyniku sankcji USA wobec Rosji? Uważamy, że należy rozwiązać konflikt poprzez dialog i negocjacje” – powiedziała.

W poniedziałek wieczorem prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekrety o uznaniu samozwańczych republik donbaskich separatystów. W tekście dekretów znalazło się polecenie oficjalnego wprowadzenia wojsk rosyjskich na obszar Donbasu. We wtorek wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Andriej Rudenko oświadczył, że Rosja uznała DRL i ŁRL w granicach, w których „władze republik faktycznie sprawują władzę i jurysdykcję”. Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pytany o tę kwestię odparł, że chodzi o uznanie separatystycznych republik „w granicach, w jakiś się proklamowały” i w jakich „istnieją i zostały ogłoszone”.

Informowaliśmy, że minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi oświadczył w sobotę, że Ukraina ma prawo do ochrony swojej suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej. Chiny nie potępiły jednak uznania przez Rosję niepodległości separatystycznych republik w Donbasie i sugerowały, że to Zachód ponosi odpowiedzialność za kryzys – zwraca uwagę agencja Reuters.

Chiny poparły także żądania „gwarancji bezpieczeństwa” wystosowane przez Moskwę wobec NATO.

We wtorek Unia Europejska i Wielka Brytania zdecydowały o nałożeniu sankcji na Rosję. Także USA ogłosiły rozpoczęcie nakładania sankcji. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił z kolei wstrzymanie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2.

Przypomnijmy, że Munich Re Syndicate, spółka zależna niemieckiego Munich Re, nie będzie już ubezpieczać gazociągu Nord Stream 2. To efekt sankcji wprowadzonych przez rząd USA. Poinformował o tym w środę rzecznik firmy.

edition.cnn.com / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz