Munich Re Syndicate, spółka zależna niemieckiego Munich Re, nie będzie już ubezpieczać gazociągu Nord Stream 2. To efekt sankcji wprowadzonych przez rząd USA.

Niemiecka spółka Munich Re Syndicate nie będzie już ubezpieczać gazociągu Nord Stream 2. Agencja Reuters zwraca uwagę, że decyzja nastąpiła dzień po ogłoszeniu pierwszych sankcji nakładanych przez USA na Rosję w związku z jej działaniami dotyczącymi Ukrainy. Sankcje grożą europejskim firmom, które są zaangażowane w projekt Nord Stream 2.

“Munich Re Syndicate wysłało Nord Stream 2 wypowiedzenie” – poinformował rzecznik spółki. Nie podał szczegółów. W ubiegłym miesiącu z ubezpieczania projektu wycofała się Zurich Insurance Group.

Przypomnijmy, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił we wtorek wstrzymanie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Scholz zwrócił się do resortu gospodarki Niemiec o podjęcie niezbędnych kroków administracyjnych, by gazociąg nie mógł być na razie certyfikowany. To odpowiedź Niemiec na uznanie przez Rosję niepodległości dwóch separatystycznych obszarów na wschodzie Ukrainy.

W poniedziałek wieczorem prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekrety o uznaniu samozwańczych republik donbaskich separatystów. W tekście dekretów znalazło się polecenie oficjalnego wprowadzenia wojsk rosyjskich na obszar Donbasu. We wtorek wiceminister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Andriej Rudenko oświadczył, że Rosja uznała DRL i ŁRL w granicach, w których „władze republik faktycznie sprawują władzę i jurysdykcję”. Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pytany o tę kwestię odparł, że chodzi o uznanie separatystycznych republik „w granicach, w jakiś się proklamowały” i w jakich „istnieją i zostały ogłoszone”.

We wtorek Unia Europejska i Wielka Brytania zdecydowały o nałożeniu sankcji na Rosję. Także USA ogłosiły rozpoczęcie nakładania sankcji.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply